americký prezident vidí politiku ako reality šou. Tie pritom nenaberajú na kvalite, skôr naopak. Udržať záujem divákov si vyžaduje čoraz preexponovanejšie emócie, nelogické zvraty a ochotu šokovať – hrozné pre vedenie najväčšej svetovej mocnosti.
Pre Trumpa sú tiež ochotní pracovať čoraz menej kvalitní ľudia. A keďže prezident v druhom období už nebude čeliť ďalším voľbám, bude ešte menej obmedzený verejnou mienkou či ústavnými zvyklosťami než doteraz. Obrovské riziká to nesie pre angažovanosť USA v štruktúrach, na ktorých dobré fungovanie sa spolieha aj Slovensko: v NATO, v Svetovej obchodnej organizácii, v OECD.
Sú však aj ďalšie nebezpečenstvá. Jedným bude reakcia amerických Demokratov na Trumpovo znovuzvolenie. Už november 2016 bol obrovským šokom – ako mohol ignorant a hulvát poraziť skúsenú a kvalifikovanú kandidátku?
„Republikánska strana sa už do veľkej miery princípov vzdala, pričom v nej rastie patologický kult osobnosti.“
Sila príbehu o ruskej manipulácii volieb čerpá z tejto traumy. Kremeľ sa pritom naozaj snažil napomôcť Trumpovo zvolenie, ako aj šírenie rozbrojov medzi Američanmi cez cielenú propagandu a armády trolov. No Muellerovo vyšetrovanie, pre ktoré existovali dobré dôvody, nabralo v istých kruhoch kontúry konšpiračnej teórie a vytesnilo snahu čeliť Trumpovi normálnou politickou prácou.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.