prečo sú tento rok v Izraeli už druhé voľby?
Prvýkrát v dejinách Izraela sa stalo, že sa predčasné parlamentné voľby konajú už druhýkrát v tom istom roku. Dlhoročný premiér a šéf strany Likud Benjamin Netanjahu totiž po tesnom víťazstve v aprílových predčasných voľbách nedokázal vytvoriť stabilnú vládu v 120-člennom Knessete, teda izraelskom parlamente.
Snahy o vytvorenie vlády, ktorá by mala v parlamente väčšinu, mu zmaril bývalý minister obrany Avigdor Lieberman zo sekulárnej pravicovej strany Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu). Odmietol totiž požiadavky ultraortodoxných židovských strán a trval na schválení návrhu zákona o povinnej vojenskej službe pre ultraortodoxných židov.
„Premiér Netanjahu vyhlásil, že chce anektovať úrodnú časť Západného brehu Jordánu a oblasti na sever od Mŕtveho mora.“
Následne sa Benjamin Netanjahu, ktorý je vo funkcii premiéra viac než desať rokov, rozhodol využiť svoje vplyvné postavenie, prijal zákon o rozpustení parlamentu a vyzval na usporiadanie ďalších predčasných volieb.
aké témy ovládli predvolebnú kampaň?
Najdlhšie slúžiaci premiér v izraelských dejinách Benjamin Netanjahu bojuje o svoje politické prežitie, a tak ako pred minulými voľbami, aj teraz sa rôznymi kontroverznými vyhláseniami či sľubmi prihovára ultrapravicovým a nacionalistickým voličom.
Napríklad vyhlásil, že ak vyhrá a zostaví stabilnú vládu, anektuje strategicky významnú a úrodnú časť Západného brehu Jordánu a oblasti na sever od Mŕtveho mora. Za tieto vyjadrenia Benjamina Netanjahua skritizovali predstavitelia Palestínskej samosprávy, špičky OSN, EÚ, Ruska aj lídri viacerých arabských krajín.

Izrael okupuje Západný breh Jordánu od šesťdňovej vojny v roku 1967. Z pohľadu medzinárodného práva sú židovské osady postavené na týchto územiach ilegálne a bránia pokračovaniu mierového procesu s Palestínčanmi.
Väčšina Izraelčanov pritom, podľa prieskumov, podporuje súčasné status quo, založené na mierovej dohode z Osla z roku 1993, ktorá údolie dočasne zverila pod izraelskú kontrolu.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.