je dôležité si pripomínať, že ak jedna krajina oberie inú krajinu o územie, treba to nazvať okupáciou a nemýliť si to s mierovými aktivitami,“ vyhlásila.
„Šírenie nenávisti alebo falošnej propagandy sa nesmie nazývať slobodou prejavu a použitie chemických zbraní proti nevinným občanom sa nesmie ospravedlňovať bojom proti terorizmu,“ upozornila Čaputová a dodala, že toto sú jedny z dôvodov pre budovanie silnej OSN.
vyzdvihla celosvetové dobro
Kritizovala však, že „máme vážne ťažkosti dohodnúť sa na nových pravidlách“. Týka sa to predovšetkým klimatických zmien, nových technológií, kybernetickej oblasti a umelej inteligencie. Kritike podrobila aj populizmus a uprednostňovanie národných záujmov pred „celosvetovým dobrom".
„A pritom najlepší spôsob ako byť vlastencom nespočíva v národnom sebectve, ale v spolupráci. Ako kľúčový problém tu vidím klimatické zmeny,“ povedala Čaputová s dôvetkom, že obzvlášť ju znepokojuje popieranie klimatických zmien.
„Vedecké dôkazy sú jasné: klimatická zmena je faktom a čas sa nám kráti. Ak však budeme konať hneď, môžeme znížiť emisie uhlíka v priebehu 12 rokov a udržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia,“ uviedla prezidentka.
SITA/MZVPrezidentku sprevádzal aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (vľavo).
„Ak môžeme byť úspešní na miestnej úrovni vďaka aktivistom a mimovládnym organizáciám, ak máme úspešné zelené firmy, prečo by sme to nemohli urobiť na celosvetovej úrovni?“ pýtala sa v prejave Čaputová.
Zopakovala svoje vyjadrenia z pondelkového klimatického samitu, kde účastníkov informovala o pláne Slovenska zatvoriť uhoľné bane na Hornej Nitre. Slovensko sa okrem toho zaviazalo na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050.
Prezidentka poukázala na dôležitosť dodržiavania záväzkov vyplývajúcich z parížskej klimatickej dohody a vyzvala na „ďalekosiahle zmeny“ v spôsobe podnikania, výrobe energie, ale aj v životnom štýle.
O vystúpení s príhovorom na Valnom zhromaždení OSN informovala aj na Facebooku:
Podľa nej si súkromné firmy začínajú uvedomovať, že investície do zelenej ekonomiky môžu byť „ziskové a ekonomicky racionálne“, keďže takéto opatrenia vytvárajú nové podnikateľské príležitosti a pracovné miesta.
bilaterálne stretnutia
Okrem utorkového prejavu vo všeobecnej rozprave Valného zhromaždenia OSN absolvovala v New Yorku aj neformálne bilaterálne stretnutia s estónskou prezidentkou Kersti Kaljulaidovou a fínskym prezidentom Saulim Niinistöom.
Témou rozhovorov bola podľa Čaputovej situácia v EÚ, hrozby, ktorým Únia čelí, a situácia na Ukrajine. Poznamenala, že ona i estónska prezidentka tento mesiac navštívili Ukrajinu.
„Fínsky prezident sa zaujímal osobitne aj o situáciu na Slovensku v súvislosti s blížiacimi sa voľbami,“ informovala slovenská hlava štátu. Oboch prezidentov pozvala na návštevu Slovenska.
Čaputová sa počas prvého dňa všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN stretla aj so Slovákmi pracujúcimi v OSN. „Sú to naozaj talentovaní a šikovní ľudia, ktorí výborne reprezentujú našu krajinu,“ povedala pre TASR.
V utorok večer miestneho času má na programe ešte stretnutie s krajanmi žijúcimi v New Yorku a okolí a v stredu pokračuje v bilaterálnych rozhovoroch. Stretne sa aj s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.