počas výkonu jeho funkcie Francúzsko vstúpilo do eurozóny. Jedna z jeho hlavných politických reforiem bolo skrátenie funkčného obdobia prezidenta Francúzska zo sedem na päť rokov a zrušenie povinného vojenského výcviku.
„Prezident Jacques Chirac zomrel ráno pokojne v kruhu svojej rodiny,“ uviedol jeho zať Frederic Salat-Baroux. ZDravotný stav bývalého prezidenta sa v posledných rokoch postupne zhoršoval.
Chirac sa narodil v roku 1932 do rodiny bankového manažéra. V funkcii hlavy štátu slúžil ako stredopravicový politik francúzskemu národu od roku 1995 do roku 2007 a stal sa tak druhým najdlhšie slúžiacim prezidentom Francúzska v povojnovej ére po svojom socialistickom predchodcovi Francois Mitterandovi.
Jacques Chirac pôsobil aj vo funkcii francúzskeho premiéra. Jeho politickú kariéru ale poznačila séria korupčných škandálov. V roku 2011 bol usvedčený zo zneužívania verejných financií v období, keď bol starostom Paríža.
Veľkú popularitu si získal vďaka svojej jasnej opozícii voči zapojeniu Francúzska do vojny v Iraku. Bol tiež prvý francúzskym lídrom, ktorý uznal podiel Francúzska na vojnových deportáriách Židov.
Počas svojej politickej kariéry sa prepracoval od antieurópskeho „gaullizmu“ k presadzovaniu európskeho projektu a Európskej ústavy, ktorú však nakoniec zamietla väčšina francúzskych voličov.
V roku 2005 utrpel mozgovú mŕtvicu a v roku 2014 jeho manželka Bernadette povedala, že Chirac už viac nebude vystupovať na verejnosti. Uviedla, že mal problém s pamäťou.
Jacques Chirac počas svojej politickej kariéry premenil dedičstvo Charlesa de Gaulla do osobného prejavu moci, čo z neho na tri dekády urobilo jedného z najvýraznejších lídrov Francúzska a hlasného obhajcu európskej jednoty. Jeho európska vízia bola „nie Spojené štáty Európske, ale Spojená Európa štátov.“ Umrel vo veku 86 rokov.