prečo premiér končí až teraz?
Joseph Muscat čelí dosiaľ najväčšiemu tlaku a najvážnejšej politickej kríze. Na čele vlády stojí od roku 2013. Až po vyše dvoch rokoch od vraždy investigatívnej novinárky a po nedávnom zverejnení nových informácií z vyšetrovania však oznámil, že v januári odstúpi z funkcie.
Trvalo to oveľa dlhšie ako na Slovensku, kde hrozila vládna kríza už pár týždňov po zverejnení informácií o vražde reportéra Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V oboch prípadoch však zohral dôležitú úlohu hlas verejnosti.
Po voľbe nového lídra Labouristickej strany začiatkom budúceho roka sa Muscat vzdá funkcie straníckeho lídra a skončí tiež ako predseda vlády. Kritike a tlaku verejnosti za to, akým spôsobom jeho vláda od začiatku pristupovala k vyšetrovaniu vraždy Daphne Caruanovej-Galiziovej, pritom čelí už dlho.
AP/SITAProtesty v uliciach Valetty podporujú aj rodičia zavraždenej novinárky, ktorí požadujú spravodlivé vyšetrenie vraždy ich dcéry.
Paradoxne, ešte niekoľko hodín pred tým, ako 45-ročný Muscat oznámil, že odíde z postu premiéra, mu členovia parlamentnej frakcie Labouristickej strany vyslovili plnú podporu.
V uliciach hlavného mesta najmenšej krajiny Európskej únie trvajú už niekoľko týždňov protivládne demonštrácie. Protestujúci označujú premiéra za „spojenca mafie“. Vyšlo totiž najavo, že mal blízko k podozrivým osobám, ktoré sa zaplietli do vraždy a o ktorých písala aj zavraždená novinárka.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.