impeachment je postup, ktorý má korene v americkej ústave a poskytuje možnosť zvoleným zástupcom amerického ľudu – teda Kongresu – aby legálne zbavili funkcie amerického prezidenta.
ako to funguje všeobecne?
Je to v zásade obžaloba prezidenta z určitých ústavou vymedzených činov: zrada, úplatkárstvo, iné závažné zločiny alebo činy, ktoré sú zhrnuté pod anglickým výrazom misdemeanors. V kontexte výkonu prezidentského úradu ide o činy, ktorými verejný činiteľ závažne znevažuje svoju funkciu. Nejde nutne o trestné činy, môžu to byť aj prečiny voči mravnosti, voči etickým zásadám, voči spoločne chápanému ideálu správania verejného činiteľa.
Impeachment je – ako vidieť aj z tohto – obžaloba čisto politického, nie trestnoprávneho charakteru. Ale nie je to „politický proces“ v tom zmysle, že by šlo o zneužitie justície politickou mocou. Je to legitímny a normálny postup, ktorý v americkom systéme vytvára tlak na verejných činiteľov, aby konali eticky.
ako impeachment prebieha?
Odohráva sa v Kongrese. Kongres je zložený z dvoch komôr: Snemovne reprezentantov a Senátu. Pri impeachmente majú obe tieto jeho komory jasne vymedzenú úlohu.
Impeachment samotný – teda obžalobu prezidenta – najskôr odhlasuje nižšia komora kongresu, Snemovňa reprezentantov. Aby to urobila, potrebuje len prostú nadpolovičnú väčšinu.
Ak impeachment cez Snemovňu reprezentantov prejde, dostane sa do vyššej komory Kongresu, čiže Senátu.
V Senáte potom prebehne druhá etapa: proces, ktorý obžalobu skúma, hodnotí a napokon o nej hlasuje – a to pod vedením predsedu amerického Najvyššieho súdu. Až hlasovaním Senátu je výsledok impeachmentu spečatený. Ak Senát dvojtretinovou väčšinou odhlasuje, že impeachment bol oprávnený, prezident musí odísť z úradu.
ako to funguje v Trumpovom prípade?
Donald Trump bude zrejme obžalovaný za to, že pri telefonáte s ukrajinským prezidentom Zelenským (po Zelenského zvolení) žiadal, aby dal Zelenský prešetriť aktivity Huntera Bidena na Ukrajine. Toto je zatiaľ oficiálny dôvod navrhovaného impeachmentu.
Jeho prvou etapou bude hlasovanie v Snemovni reprezentantov, ktorú vedie predsedníčka Nancy Pelosi z Demokratickej strany. Snemovňa reprezentantov sa po posledných voľbách skladá väčšinovo z demokratov, takže nájsť nadpolovičnú väčšinu na odsúhlasenie impeachmentu tam asi nebude veľký problém.
„Odvolanie je taký vážny krok, že pre spoločnosť má hlboké následky, a toho sú si zástupcovia ľudu vedomí.“
Napriek tomu demokrati o tom, či spustiť impeachment, dlho diskutovali a ani dnes sa úplne nezhodujú, či do toho treba ísť, alebo nie. Dôvod spočíva v tom, čo sme si uviedli vyššie – ak aj impeachment prejde Snemovňou reprezentantov, ešte to musí odobriť Senát.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.