medzinárodný súdny dvor v Haagu prijal zásadné rozhodnutie v bezprecedentnom súdnom procese proti Mjanmarsku. Svetu vyslal naliehavú správu: „Rohingovia v Mjanmarsku, ako skupina chránená Dohovorom o zabránení a trestaní genocídy, sú vystavení činom, ktoré sú schopné ohroziť ich existenciu.“ Táto správa sa nedotýka len šesťstotisíc Rohingov, ktorí naďalej žijú v štáte Rakhine. Má dopad aj na jedenásť miliónov Ujgurov, ktorí v Číne čelia systematickému prenasledovaniu už od roku 2017.
Gambia, ktorá súd iniciovala, ešte v novembri 2019 vyzvala Medzinárodný súdny dvor, aby prijal predbežné opatrenie a nariadil Mjanmarsku podniknúť kroky na predchádzanie ďalších skutkov genocídy. 23. januára 2020 súd jednomyseľne vyhlásil, že existuje reálne a bezprostredné riziko nenapraviteľného porušenia práv Rohingov.
Nariadil preto Mjanmarsku, aby prijalo „mimoriadne opatrenia“ na ochranu Rohingov pred genocídou. Naliehavosť tohto predbežného opatrenia s cieľom zastaviť genocídu, je zdôraznené aj rýchlosťou rozhodnutia súdu, ktoré bolo vydané už šesť týždňov po skončení pojednávania. Je to tiež po prvý raz, čo sa pred súdom rieši prípad navrhnutý krajinou, ktorá nie je priamo poškodenou stranou.
Hoci súd nateraz nerozhodol, či sú zločiny opísané Gambiou kvalifikované ako genocída, proces v Haagu má ďalekosiahle dôsledky na situáciu zraniteľných menšín aj v iných štátoch, vrátane Číny. Gambia dala veci do pohybu a môže podnietiť viac krajín konať v pravom duchu Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocída, ktorý vytvára záväzky „erga omnes“, čiže voči všetkým.
teroristi. Synonymum pre menšiny?
Keď sa mjanmarská líderka a niekdajšia prodemokratická aktivistka Aun Schan Su Ťij v decembri 2019 postavila pred sudcov v Haagu, s vážnosťou rozprávala o problémoch, ktorým čelí štát Rakhine a jeho obyvatelia. Ani raz pritom nevyslovila pomenovanie Rohingovia, keď sa odvolávala na tamojších moslimov.
Namiesto toho ukázala súdu satelitné zábery zobrazujúce údajné teroristické bunky operujúce v dvanástich oblastiach štátu Rakhine. Keď poukazovala na bezpečnostné operácie na potlačenie povstalcov a teroristov, mala na mysli Arakansko-Rohingskú Oslobodzovaciu Armádu (AROA), ktorá je ako povstalecká skupina aktívna minimálne od roku 2013. Výraz terorista však bol v jej prejave synonymom pre celú skupinu Rohingov.
Peter Dejong/AP/SITA10. december 2019 Den Haag, Holandsko: Mjanmarská líderka Su Ťij na pojednávaní Medzinárodného súdneho dvora počas pojednávania o genocíde Rohingov v Mjanmarsku v roku 2017.
Závažnosť a rozsah dôkazov predložených zástupcami Gambie boli v úplnom rozpore so starostlivo váženými slovami v prejave Su Ťij. Priznala, že v niektorých oblastiach zahynulo veľa bojovníkov AROA.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.