zdá sa, že v týchto dňoch nevedú do Ríma žiadne cesty. Koronavírus paralyzoval život v Taliansku a celá republika sa ocitla v karanténe.
Šesťdesiat miliónov obyvateľov môže vychádzať z domu len v naliehavých prípadoch, z pracovných a zdravotných dôvodov.
Taliani môžu chodiť aj na malé prechádzky či nákupy, musia však počítať s policajnými kontrolami. Za porušenie karanténnych nariadení hrozí pokuta alebo krátke väzenie.
COVID-19 V TALIANSKU (21. MAREC 2020):
- počet obetí vzrástol na takmer 4000,
- celkový počet nakazených je viac ako 47 000 (vrátane obetí a uzdravených).
V Taliansku sú zatvorené kostoly, školy, bary, pohostinstvá, reštaurácie a obchody s výnimkou potravín a lekární.
Naprieč krajinou nepremávajú nočné vlaky a veľká časť letísk je zatvorená. Aj letisko Ciampino pri Ríme, ktoré využívajú najmä tzv. nízkonákladoví leteckí dopravcovia, prestalo odbavovať lety a ďalšie rímske letisko Fiumicino vyradilo z prevádzky jeden terminál.
Alessandro Pone/LaPresse/AP/SITA10. marec 2020 Naples, Taliansko: Zamestnanec dezinfikuje každý jeden kút múzea v stredovekom hrade Maschio Angioino.
Trajektová doprava medzi pevninou a Sicíliou nepremáva, v krízovom režime sú aj železničné spojenia či lety medzi Rímom a sicílskymi mestami Catania a Palermo. Podobné obmedzenia sa týkajú aj spojení so Sardíniou, druhým najväčším ostrovom Talianska.
Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnil taliansky denník La Repubblica, veľká väčšina Talianov (až 94 percent) podporuje prísne nariadenia, ktoré v boji proti nákaze zaviedla vláda. Práve vďaka týmto reštriktívnym opatreniam sa Taliansko vyhlo kolapsu a úplnému zrúteniu zdravotníckeho systému.
telá obetí odvážajú vojaci
Mesto Bergamo v regióne Lombardsko na severe Talianska je jedným z najviac postihnutých miest. Nezvláda už ani dôstojne pochovávať mŕtvych.
Zamestnanci desiatok pohrebných služieb nestíhajú, niektorí z nich sa dokonca nakazili. Krematórium nedokáže čeliť náporu posledných dní, telá z Bergama preto vojaci odvážajú do okolitých miest.