až tak? Áno, až tak. Teda, až tak znejú tie hodnotenia. Ale reči sú reči a realita je realita. A na otázku, či je na tom až tak zle aj realita, sa už odpovedá trochu menej jednoducho.
Pravda je, že USA ako krajina má vo svojich dejinách nie jeden, ale viacero vyhrotených okamihov, ktoré hrozili obrovským rozkolom v spoločnosti. Nemusíme ísť ani tak hlboko do času, aby sme poukazovali na skutočnú občiansku vojnu, vojnu Severu proti Juhu.
Stačí pár desaťročí.
nič nové, a predsa áno
Z rasovej oblasti sa dajú pripomenúť napríklad nepokoje začiatkom deväťdesiatych rokov, ktoré vypukli, keď vyšlo najavo policajné násilie voči Rodneymu Kingovi. Už vtedy sa hovorilo o občianskej vojne v uliciach.
Pokiaľ ide o koronu, je ťažké porovnávať nejaký konkrétny núdzový stav so súčasnou pandémiou, ale Spojené štáty dlhodobo zažívali iné zdravotné problémy celospoločenských rozmerov, ktoré majú aj sociálne prepojenie: krízu s opioidovými liekmi a širokou závislosťou od nich, krízu obezity a srdcovocievnych ochorení. A pokiaľ ide o voľby, tie vytvárajú v poslednom desaťročí a špeciálne od masového nástupu sociálnych sietí vždy výsostne napäté ovzdušie.
Teda na jednej strane, nedeje sa nič nové. A aj ostré varovné výkriky k situácii patria a ďalej gradujú.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.