microsoft nedávno šokoval správou o návrate ruských hekerov. To je v kontraste s tým, čo tvrdil Biely dom a ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť. Tí sa snažili znižovať ruskú hrozbu a upriamiť pozornosť na Čínu a Irán. To vyhovovalo Trumpovi. Ten šíril fámy, že Čína má záujem na zvolení Bidena.
Pre Čínu by to bolo logické, ale dáta Microsoftu hovoria niečo iné. Ukazujú ruské útoky proti dvom stovkám cieľov v obidvoch táboroch. Prekvapilo aj to, že správa neprišla od spravodajcov, ale od súkromnej spoločnosti. Navyše medzi čínskymi a ruskými aktivitami je výrazný rozdiel.
Rusi sú podstatne agresívnejší a sústreďujú sa na politický proces a oslabenie Ameriky ako takej. Naopak, Čína sa stále pohybuje viac v oblasti klasickej špionáže a priemyselnej špionáže. Jednoducho, charakter aktivít je daný silou a cieľmi protivníka. Čína je v prvom rade ekonomický vyzývateľ USA, Rusku zostala len silová sféra.
S blížiacimi sa voľbami rastie nervozita aj na medzinárodnej scéne. Nikomu nie je úplne jedno, ako dopadnú voľby v najsilnejšej krajine sveta. Napätí sú americkí spojenci aj konkurenti. Už dávno neplatí vtip z čias komunizmu, že u nás si môžete vybrať deň, v ktorý idete voliť, a v Amerike stranu, ale výsledok je vždy rovnaký.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.