Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Straty a nálezy brexitu. Snáď si EÚ trochu z racionality a umiernenosti Britov požičia

.marína Gálisová .svet .brexit

Začiatok roku 2021 ukončil prechodné obdobie odchodu Veľkej Británie a Spojeného kráľovstva z EÚ. V zásade sa dá povedať, že brexit je tým kompletný. Čo kto rozlúčkou stratil a čo kto získal?

Straty a nálezy brexitu. Snáď si EÚ trochu z racionality a umiernenosti Britov požičia BEN STANSALL/AP/SITA 11. december 2019 Benfleet, Anglicko: Britský premiér Boris Johnson pózuje pred svojimi priaznivcami s nápisom „Dokončime brexit“.

z myšlienkového hľadiska je odchod Británie obrov­skou stratou. Veľká Británia bola v dejinách vždy súčasťou Európy, ale nie jej kontinentálnou súčasťou. Geografická situácia ovplyvnila jej vývoj a umožnila jej mať od kontinentu zdravý – aj kritický – odstup. Britský vklad do myš­lienkového bohatstva Európy je i vďaka tomu jedinečný a nenahraditeľný. 

Stačí si spomenúť, ako prenikavo zhodnotil Edmund Burke Francúzsku revolúciu, ako jasne videl jej príčiny, pochopil jej mechanizmy, s mnohými jej myš­lienkami sympatizoval, no varoval pred extrémami, ktoré vypustila do sveta. Kontinent svoju ostrovnú britskú časť v oblasti úvah o spoločnosti stále potrebuje. Potrebuje jej pohľad na jednotlivca a jeho slobodu, jej odlišnosti, ba ako zdroj ponaučenia aj jej špecifické omyly.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite