zápis by sa podľa zväzu mohol uskutočniť za štyri až päť rokov. Výsledkom by mohlo byť zapísanie na krajský, národný i celosvetový zoznam UNESCO.
„Teším sa na to a verím, že sa naša pivná kultúra na zoznam UNESCO nakoniec dostane," povedal predseda zväzu František Šámal.“ Ak všetko pôjde dobre, mohol by sa zápis na národnej úrovni uskutočniť na prelome budúceho roka a nasledujúceho roka," uviedol. Na zoznam celosvetového dedičstva by sa pivná kultúra ČR mohla dostať v roku 2026.
K tejto iniciatíve sa prihlásil i Českomoravský zväz minipivovarov, píše iDnes.cz.
V prihláške, ktorú sa redakcii iDnes.cz podarilo získať na nahliadnutie, pivovary tvrdia, že okolo českého pivovarníctva sa postupom času prirodzene vytvoril mýtus takmer národného pokladu a pre väčšinu českej populácie sa pivo stalo symbolom národnej hrdosti. Pivo sa potom podľa pivovarov premieta do rôznych tradícií a zvykov i do spoločenských oblastí. Dokument takisto obsahuje informácie o vývoji pivovarníckej činnosti a pivnej kultúre.
Česká republika má v zozname UNESCO zapísaných 16 pamiatok a sedem zvykov. Minulý rok boli do tohto zoznamu zaradené Jizerohorské bučiny nachádzajúce sa sa na severe ČR a tri české kúpeľné mestá: Karlove Vary, Mariánske Lázne a Františkovy Lázne.
V Česku sa o zápis do zoznamu UNESCO usiluje aj mesto Žatec na severozápade krajiny. V okolí tohto mesta sa takisto pestuje chmeľ a vyrába pivo.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.