„títo (štyria) ľudia konali v rozpore so svojím diplomatickým statusom,“ uviedla hovorkyňa rakúskeho rezortu diplomacie. Podľa Reuters sa podobnými slovami väčšinou odkazuje na špionáž.
Vyhostení pritom boli traja diplomati z veľvyslanectva vo Viedni a jeden z konzulátu v Salzburgu. Rakúsko musia opustiť do 12. apríla.
K obdobnému kroku v plynulých dňoch pristúpilo viacero európskych krajín vrátane Francúzska, Nemecka, Španielska či Talianska. K tomuto koordinovanému kroku pristúpili niektoré európske krajiny po tom, ako boli zverejnené zábery z ukrajinského mesta Buča, odkiaľ sa prednedávnom stiahli ruskí vojaci, ktoré zachytávajú telá zabitých civilistov. Ukrajina pritom z ich zabitia viní práve Rusko.
Zatiaľ čo niektoré európske krajiny vyhostili až niekoľko desiatok diplomatov, Rakúsko vyhlásilo za nežiadúce osoby iba veľmi malú časť ruských diplomatov pôsobiacich v krajine.
Rakúsko totiž hostí podľa Reuters nezvyčajne veľký kontingent ruských diplomatov, pretože vo Viedni sídli okrem ruského veľvyslanectva i Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ako aj centrum OSN, ktorého súčasťou je napríklad Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) či Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC).
Veľké krajiny ako Rusko preto majú vo Viedni hneď troch svojich veľvyslancov – jedeného pre Rakúsko a po jednom pre OBSE a organizácie OSN.
Rakúske ministerstvo zahraničných vecí tak eviduje 65 ruských diplomatov pôsobiacich iba na ruskom veľvyslanectve vo Viedni. Tento počet však nezahŕňa desiatky ďalších diplomatov pracujúcich pre misie OSN a OBSE vo Viedni.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.