„osobne som úplne presvedčený, že je veľmi dôležité nielen zmraziť tento majetok, ale tiež umožniť to, aby bol skonfiškovaný a mohol sa použiť na obnovenie Ukrajiny,“ uviedol Michel v rozhovore pre ukrajinskú tlačovú agentúru Interfax-Ukrajina.
Michel je vôbec prvým vysokopostaveným európskym predstaviteľom, ktorý sa za takýto postup vyslovil.
Šéf Európskej rady však zároveň upozornil na to, konfiškácia majetku sankciovaných jednotlivcov nie je jednoduchá a ide o zložitý a dlhý proces, ktorý môžu sprevádzať legislatívne problémy. Michel však uviedol, že poveril právnu službu Európskej rady, aby navrhla, ako by niečo také mohlo fungovať v súlade so zákonom.
Takáto myšlienka sa pritom objavila už aj v Spojených štátoch, keďže USA, ale i EÚ v poslednom čase zadržali jachty, vily, bankové účty či iný majetok ruských oligarchov, na ktorých Západ uvalil sankcie.
Európska únia pritom začiatkom apríla uviedla, že ruským a bieloruským jednotlivcom nachádzajúcim sa na sankčnom zozname zmrazila majetok v celkovej hodnote 30 miliárd eur. Ukrajinská vláda v apríli odhadla, že obnovenie Ukrajiny po vojne bude stáť najmenej 600 miliárd dolárov (565 miliárd eur).
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.