ak Európska únia a USA chcú Ukrajine pomôcť v teréne, „tak pravdepodobne nemáme so Západom o čom rokovať“, uviedol Lavrov v záverečnom vyjadrení.
Mnoho šéfov diplomacie západných krajín sa odmietlo s Lavrovom stretnúť na bilaterálnych rokovaniach na protest proti pokračujúcej ruskej vojenskej ofenzíve na Ukrajine, podotýka DPA.
Lavrov v piatok obvinil západné mocnosti, že nabádajú Ukrajinu, aby použila ich zbrane, a kritizoval západné krajiny, že bez posúdenia faktov v teréne vykresľujú Rusko ako agresora a okupanta v tomto konflikte. Kritizoval tiež sankcie, ktoré Západ na Moskvu uvalil po začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu z konca februára.
Rusko je podľa Lavrova pripravené začať rokovať s Ukrajinou a Tureckom v záujme umožnenia vývozu ukrajinského obilia, približuje DPA. Ukrajina je pre mnoho krajín sveta významným vývozcom pšenice – v dôsledku vojny sú však jej prístavy zablokované, čo spôsobuje celosvetové problémy.
Ukrajinské jednotky zamínovali okolie prístavu v meste Odesa, ktorý je ešte stále ovládaný Kyjevom, aby zabránili akémukoľvek ruskému útoku v tejto oblasti. Lavrov uviedol, že Ukrajina by mala tieto míny odstrániť a umožniť tak plavidlám voľný priechod. Moskva a Ankara sú podľa ruského ministra zahraničných vecí pripravené zaistiť bezpečnosť pre ukrajinské zásielky v medzinárodných vodách, aby sa mohli dostať do Stredozemného mora.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.