„Existujú správy, ktoré naznačujú, že ľudia sú v takýchto strediskách vystavení tvrdým výsluchom a ponižujúcim telesným prehliadkam,“ uviedla OBSE v 115-stranovej správe, do ktorej nahliadla AFP.
V správe sa ďalej uvádza, že ľudia, ktorí kolaborujú s Kyjevom, "často jednoducho zmiznú", pričom niektorí z nich sú údajne prevezení na ruskom ovládané územia, kde sú zadržiavaní alebo dokonca aj zabíjaní.
Počas konfliktu na Ukrajine sú tiež opakovane dokumentované správy o zabíjaní, znásilňovaní, únosoch a masových deportáciách civilistov, píše sa v správe OBSE.
Táto správa bolo zhotovená na základe misie troch odborníkov vymenovaných organizáciou OBSE, ktorí od 1. apríla do 25. júna pokrývali vojnu na Ukrajine. Išlo o druhú takúto misiu OBSE, prvá sa uskutočnila medzi 24. februárom a 1. aprílom. Už počas prvej misie OBSE pozorovala "jasný model porušovania medzinárodného humanitárneho práva".
K podobným záverom prišla aj druhá misia, ktorá konštatuje "vážne porušenie medzinárodného humanitárneho práva" v mestách Buča a Irpiň, ktoré účastníci misie navštívili. "Znaky mučenia a zlého zaobchádzania s telami zabitých civilistov tiež ukazujú ignorovanie princípu ľudskosti," uvádza sa v správe OBSE.
Organizáciu OBSE počas druhej misie predovšetkým znepokojilo kruté zaobchádzanie s Ukrajincami vo filtračných strediskách, do ktorých podľa Kyjeva a humanitárnych organizácií odvádzajú tisíce civilistov. Následne si v táboroch zaznamenajú ich osobné údaje, vezmú im odtlačky prstov a prekopírujú si ich doklady totožnosti, uvádza sa v správe z druhej misie.
Ukrajinský veľvyslanec pri OBSE Jevhenij Cymbaľuk uviedol, že na ukrajinskom území, ktoré obsadili ruské sily, sa nachádza približne 20 takýchto centier.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.