stanovený strop $60 na ropu dopravovanú tankermi vyvolá ďalší tlak na cenu. Pre Slovensko sú to 2-krát dobré správy.
ceny palív
Pri relatívne silnom eure na úrovni 1,05 voči USD by sme mali ku koncu roka vidieť stály pokles cien nafty a benzínu na čerpačkách.
príjmy Ruska
Bez ohľadu na cenu ropy boli a sú príjmy ruskej vlády na úrovni zhruba $50 za barel. Tvoria ich poplatky za ťažbu a clá za vývoz.
- klesajúci USD je prvou zlou správou pre ruský rozpočet a financovanie agresie,
- druhou zlou správou je klesajúca cena ropy, lebo tlačí na poníženie poplatkov/odvodov ruskej vláde. Niečo predsa len musí ostať aj ťažiarom,
- strop na ropu samotnú núti ruských exportérov hľadať odbyt mimo EÚ/G7/Austráliu a dohadovať dodávky s diskontom
Ako bonus pre nás vyzerá už mesiace klesajúci podiel ťažiarov z Ruska na príjmoch z exportu, čo limituje ich možnosti na opravy, rekonštrukcie vrtov s výskum nových polí.
Diskont voči rope Brent sa drží okolo 25 % ($80 vs. $60), čo je nový aspekt na trhoch od agresie na Ukrajinu.
Výborný report k zastropovaniu ceny ropy a dopadom na Rusko je tu: https://energyandcleanair.org/eu-ban-on-russian-oi...
Smutnú realitu platieb EÚ za import ruských surovín ponúkame v grafoch nižšie. Ešte v auguste bol denný príjem za export ruskýxh surovin 750 – 850 milión eur. To bolo 6 mesiacov po začiatku agresie na Ukrajinu. Konečne sa vďaka poklesom cien ropy, ropných produktov, plynu a uhlia a aj vďaka stropom a embargám dostáva príjem Ruska výrazne nižšie. Ale aj pol miliarda eur denne je veľmi veľa.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.