spoločnosť SpaceX patriaca miliardárovi Elonovi Muskovi štart lunárnej misie už dvakrát odložila z dôvodu dodatočných predletových kontrol.
„Naša prvá misia položí základy pre odhalenie potenciálu Mesiaca a jeho premenu na silný ekonomický systém plný života,“ uviedol riaditeľ spoločnosti iSpace Takeši Hakamada. Dodal, že modul bol vyrobený tak, aby spotreboval čo najmenej paliva a zároveň mal čo najviac priestoru na náklad, preto na Mesiaci pristane až v apríli budúceho roka. Pre porovnanie, misia Orion sa v novembri priblížila k Mesiacu už po piatich dňoch od štartu.
Hakuto-R bude na Mesiaci mapovať tamojšie zdroje. Na stránke iSpace sa napríklad uvádza, že voda na Mesiaci by sa dala rozložiť na kyslík a vodík, čo by mohlo slúžiť ako palivo, píše DPA.
Raketa Falcon 9 do vesmíru nesie i 10-kilogramové lunárne vozidlo Rašíd Vesmírneho centra Muhammada bin Rašída (MBRSC) zo SAE. Ak sa mu podarí úspešne pristáť na mesačnom povrchu, pôjde o prvú lunárnu misiu SAE vôbec.
Agentúra AFP pripomína, že doposiaľ sa podarilo dopraviť technológie na povrch Mesiaca len Spojeným štátom, Rusku a Číne.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.