na zvýšenie súčasných výrobných kapacít českých zbrojárskych firiem sú podľa Kopečného potrebné nielen investície, ale aj ľudské zdroje. Ukrajina má podľa jeho slov v obrannom priemysle významné skúsenosti a vyniká v ňom.
„Našim otvorene deklarovaným záujmom je vytvoriť spoločné klastre celých odvetví, na ktorých budeme pracovať spoločne s Ukrajinou. Tým pádom budú v bezpečnostnom zázemí v Česku pracovať aj ukrajinskí experti,“ povedal Kopečný.
Pracovnou posilou v českých zbrojárskych firmách budú technici vo výrobe. „Ak sa ale bavíme o nejakých modifikáciách súčasnej sovietskej techniky, tak to musia byť inžinieri, ktorí presne vedia, ako vyzerajú stroje a ťažká technika v súčasnej podobe, aby ju bolo možné aj modernizovať,“ doplnil.
Dohodu o spolupráci v zbrojárskom priemysle označil za výsledok rokovaní českého premiéra Petra Fialu a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z konca októbra. Na spoločnom rokovaní v Kyjeve sa vtedy zúčastnila časť českej vlády. „Panuje jednoznačná zhoda, že vybudujeme strategické zázemie pre spoločné výrobné kapacity na obranu Ukrajiny, Česka a Aliancie,“ uviedol námestník.
Výroba niektorých kľúčových zbraňových systémov či komponentov by sa mala začať v prvom polroku 2023. V prvej fáze sa chce český rezort obrany zamerať na spoločnú modernizáciu a opravy a neskôr aj na výrobu ťažkej bojovej techniky.
Financie na túto spoluprácu poskytnú medzinárodní donori v rámci Kodanskej iniciatívy – škandinávske krajiny a Veľká Británia. Pomôcť by mali aj Spojené štáty či Holandsko.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.