pred týždňom naváľalo v horách (Alpy-Tatry) takmer meter snehu. Potom ho ale z horných partií Álp odfúkol silný víchor do dolín a obnažil skaly a trávu.
Posledných 9 dní je„ slunce jako prase“ a dnes vo výške 2200 m.n.m. rovných 5 stupňov. Slniečko dokonáva skazu a sneh topí ako v apríli. Okrem toho sa sneh odparuje, vidno to na závejoch: miznú zo dňa na deň.
Venujem sa z hôr analýze výroby a cien energií. Podľa zeleno-zanietených analytikov z EMBER bude všetko na poriadku už v tomto roku: 2023 a 2022 si budeme pamätať ako výnimku. Stručne:
2022 bol najsuchší rok za 500 rokov
Elektriny z vody sa vyrobilo v EÚ najmenej v dlhodobej histórii: 283 terawatthodín, čo je o 48 TWh menej ako priemer 331 TWh za roky 2000-2021.
Z toho poklesu -48 TWh urobili Alpy -34 TWh, alebo 70%. Alpy boli v 2022 suché a smädné. Ostatná skaza v Pyrenejách a trochu na severe.
Ten pokles -48 TWh oproti dlhodobému priemeru je asi 2 násobok celej výroby elektriny na Slovensku v roku 2022.
Zelený EMBER predpokladá na 2023 rast výroby hydroelektriny o 40TWh, čo je naspäť takmer na priemer rokov 2000-2022. Lebo vraj na začiatku roka 2023 sa situácia od Škandinávie, cez Alpy až po Pyreneje napravila a vody je dosť ako vždy.
Nuž milý EMBER: pred koncom zimy v Alpách chýbajú kilometre kubické vody, čo sú metre napadaného snehu od 500 až po 3500 m.n.m.
Domáci vravia po suchej sezóne 21/22 o ešte suchšej terajšej zime bude v lete zle-nedobre. A súčasné februárové teplo spláchne veľa vody do údolí a riek teraz a nezostane na apríl-máj. Možno trochu prisneží, ale ide jar. Mne osobne je z toho smutno, ale subjektívne aj objektívne je suchá zima.
Neviem, ako, ale nedobre to namodelovali v predikcii EMBER ma rok 2023: zbavíme sa elektriny z uhlia a plynu.
Naopak, pri očakávanom horúcom lete (viď. Niňo a Niňa) môže mať EÚ v lete málo vody a veľmi podobné problémy aj s chladením reaktorov vo FR ako v roku 2022.
Podľa mňa by zachrániť situáciu mohli uhoľné elektrárne v Nemecku, UK, Holandsku a v Taliansku, ktoré majú z minulého roka navozeného uhlia z Kolumbie, Austrálie, Indonézie a Južnej Afriky (čítate dobre) ako dreva a dostatočné zásoby na pálenie, keď bude treba (na rozdiel od minimálnych zásob v lete 2022).
Okrem toho bude lacnejší plyn ako v 2022, ale to je podobný hnus ako uhlie.
Vypnuté 4 GW výkonu jadra (od 1.1.22.) v Nemecku v 2022 a ďalšie mínus 4 GW výkonu nemeckého jadra vypnuté v tomto roku do apríla spôsobili a spôsobia pri výrobe elektriny v EÚ obrovskú dieru (asi 2% zo spotreby: kolíše medzi 350 GW-460 GW).
čo bude treba?
Triezvo hovorí šéf nemeckého RWE. Tá takmer nulovo-emisná diera po jadre bude zaplátaná výstavbou plynových elektrární.
Šéf energetickej spoločnosti RWE Markus Krebber sa domnieva, že posledné tri nemecké jadrové elektrárne, ktoré sú stále v prevádzke, nie sú bezpodmienečne nutné.
Vzhľadom na celkové európske dodávky energie nepredstavujú štyri gigawatty, čo je výkon posledných 3 nemeckých jadrových elektrární, významný prínos, povedal Krebber v rozhovore pre noviny Die Zeit. Dodal, že POLITIC sa už rozhodli o ukončení činnosti týchto elektrární v polovici apríla.
Krebber uviedol tiež, že neexistuje alternatíva k urýchlenej výstavbe nových plynových elektrární na zaistenie bezpečnosti dodávok, ak v budúcnosti dôjde k výpadku výroby elektriny z vetra a slnka pre zlé počasie.
„Ak nepostavíme plynové elektrárne, bude pri takýchto situáciách v budúcnosti nedostatok elektriny alebo si budeme musieť ponechať v zálohe uhoľné elektrárne," upozornil.
Mnohí zelení si kreslia budúcnosť so slnkom (ako keby svietilo aj v noci), s vetrom (ako keby fúkal vždy) a s vodou (ako keby sa liala z nebies).
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.