rovnako vyzval úrady, aby ho prepustili a umožnili mu získať riadnu liečbu v zahraničí. Okrem toho vyzval aj prezidentku Salome Zurabišvili, aby využila jej ústavnú právomoc na omilostenie, čo by podľa europoslancov znížilo politickú polarizáciu v Gruzínsku.
Zaobchádzanie so Saakašvilim je podľa europoslancov lakmusový test toho, ako Gruzínsko rešpektuje európske hodnoty a ako pristupuje k jeho deklarovaným ašpiráciám v Únii. Pokrok krajiny v oblasti európskych reforiem sa musí vrátiť do centra politiky, zdôrazňujú v rezolúcii. Úrady majú podľa EP, zodpovednosť za to, aby zabezpečili zdravie a pohodu Saakašviliho, poskytli mu primeranú zdravotnú starostlivosť a rešpektovali jeho základné práva a osobnú dôstojnosť v súlade s ústavou krajiny a medzinárodným záväzkom.
Rezolúcia tiež zdôrazňuje fundamentálnu rolu oligarchu Bidzinu Ivanišviliho pri väzbe niekdajšieho prezidenta „ako súčasť osobnej vendety“. Parlament preto zopakoval svoju výzvu Rade Európskej únie a demokratickým partnerom, aby zvážili uvalenie sankcií na Ivanišviliho pre jeho rolu v „zhoršovaní politického procesu v Gruzínsku“.
Saakašvili, ktorý bol prezidentom v období 2004-2007 a 2008-2013, v roku 2013 odišiel do exilu na Ukrajinu a získal tam občianstvo. V Gruzínsku ho odsúdili na šesť rokov väzenia za zneužívanie moci. Zatkli ho 1. októbra 2021, keď sa po niekoľkých rokoch vrátil do Gruzínska, aby povzbudil opozíciu pred komunálnymi voľbami v krajine.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.