v niekoľkých mestách vrátane Haify prišiel protestovať rekordný počet ľudí. Do ulíc Tel Avivu vyšlo zhruba 200-tisíc demonštrantov. Organizátori tvrdia, že v celej krajine protestovalo až 500-tisíc ľudí. Denník Haarec to nazval „najväčšou demonštráciou v histórii krajiny“. Opozičný líder Jair Lapid v meste Beer Ševa davom povedal, že Izrael čelí „najväčšej kríze v jeho histórii“.
Súčasná vláda, ktorá je najpravicovejšia a najviac nábožensky orientovaná v histórii Izraela, tvrdí, že zmeny sú potrebné na kontrolu izraelského súdnictva, ktoré má príliš veľkú moc. Podľa kritikov plán prevráti izraelský systém bŕzd a protiváh a podkope demokratické inštitúcie v krajine. Premiér Benjamin Netanjahu, ktorého súdia pre korupciu, má tiež podľa nich konflikt záujmov.
Vládne plány rozdelili izraelskú spoločnosť a dokonca viedli rezervistov, dôležitú súčasť izraelskej armády, k vyhrážkam, že na ukážku svojho odporu odmietnu slúžiť. V pondelok, desiatky záložných pilotov stíhačiek v elitnej eskadre vzdušných síl bezprecedentne oznámili, že sa neprihlásia na výcvik. Svoje rozhodnutie neskôr zmenili a súhlasili, že budú rokovať s ich veliteľmi.
Vo štvrtok zase demonštranti blokovali cesty a pokúsili sa zabrániť Netanjahuovi, aby vycestoval z krajiny. Neskôr však napokon na návštevu Ríma odletel.
Napriek masívnym protestom a kritike vláda nepoľavuje a s reformou napreduje, pričom tvrdí, že demonštrácie podnecujú politickí oponenti.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.