v rozhovore pre agentúru AP to povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Taktiež povedal, že jeho krajina zatiaľ nehlasovala o tom, či povolí vstup Fínska a Švédska do NATO, pretože maďarskí zákonodarcovia sú „chorí z kritiky maďarských vnútorných záležitostí“ v podaní týchto štátov. „Viete, keď fínski a švédski politici spochybňujú demokratickú povahu nášho politického systému, je to skutočne neprijateľné,“ povedal.
Maďarskí zákonodarcovia by mali v pondelok odobriť vstup Fínska do NATO. Szijjártó však podotkol, že výsledok hlasovania v súvislosti s členstvom Švédska v aliancii je ťažké predvídať. Skeptici sa domnievajú, že Maďarsko sa takýmto „kľučkovaním“ jednoducho snaží získať lukratívne ústupky.
V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu Szijjártó povedal, že maďarské presadzovanie mieru neznamená súhlas s tým, že si Rusko ponechá územia, ktoré v súčasnosti kontroluje. „Viete, zastaviť vojnu a sedieť pri stole neznamená, že akceptujete status quo. Keď sa vojna zastaví a začnú mierové rozhovory, nie je nutné, aby hranice boli tam, kde sú frontové línie. Vieme to aj z našej vlastnej histórie. Teraz musí prísť prímerie,“ poznamenal.
Čo sa týka vzťahov so Spojenými štátmi, Szijjártó povedal, že za bývalého prezidenta Donalda Trumpa boli v rozkvete, ale za prezidenta Joea Bidena to má jeho vláda náročnejšie. „Za prezidenta Trumpa boli politické vzťahy také dobré ako nikdy predtým,“ skonštatoval Szijjártó a podotkol, že počas Trumpovho pôsobenia v Bielom dome Rusko nezačalo „žiadny útok proti nikomu“.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.