Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jednotky NATO chránia radnice v Kosove pred protestujúcimi Srbmi

.tasr .svet

Miestni Srbi protestujú proti tomu, že aby sa funkcií starostov v prevažne srbských obciach ujali zvolení zástupcovia z radov etnických Albáncov.

Jednotky NATO chránia radnice v Kosove pred protestujúcimi Srbmi SITA/AP Photo/Marjan Vucetic

samotní Srbi komunálne voľby bojkotovali.

Podľa správy agentúry Reuters odvolávajúcej sa na očitých svedkov v obci Zvečan príslušníci kosovskej štátnej polície rozprašovala paprikový sprej, aby zahnali dav Srbov, ktorí prerazili bezpečnostnú barikádu a snažili sa vtrhnúť do budovy obecného úradu.

V miestnej expozitúre polície pracujú výlučne etnickí Albánci, keďže Srbi jej rady vlani opustili.

V meste Leposavič, blízko hraníc so Srbskom, americké mierové jednotky v špeciálnom výstroji na zásahy počas nepokojov rozvinuli okolo obecného úradu ostnatý drôt, aby jeho budovu ochránili pred stovkami rozzúrených Srbov, ktorí sa zhromaždili v blízkosti.        

Podobné preventívne opatrenia prijali jednotky KFOR aj na ochranu radníc v obciach Zubin Potok a Severná Mitrovica.

Etnickí Albánci tvoria viac ako 90 percent obyvateľstva celého Kosova, ale Srbi žijúci na severe Kosova požadujú realizáciu desaťročia starej dohody sprostredkovanej EÚ o vytvorení združenia autonómnych obcí v ich "srbskej" oblasti.

Srbi sa v apríli odmietli zúčastniť na miestnych voľbách. Tak sa aj stalo, že v štyroch obciach s väčšinovým srbským obyvateľstvom zvíťazili kandidáti etnických Albáncov. Voliť vtedy prišlo 3,5 percenta voličov.

Srbi vyzvali kosovskú vládu, aby odvolala etnických albánskych starostov z radníc a umožnila miestnym samosprávam financovaným Belehradom vrátiť sa k svojim povinnostiam.

V piatok troch zo štyroch starostov odprevadila do ich kancelárií kosovská polícia, ktorá bola pri tom vystavená útokom kameňmi. Na konanie protestujúcich polícia odpovedala slzotvorným plynom a vodným delom.

Spojené štáty a ich spojenci, ktorí podporujú nezávislosť Kosova, v piatok pokarhali Prištinu za stupňovanie napätia so Srbskom. Uviedli, že použitie sily na dosadenie starostov v oblastiach s väčšinovým srbským obyvateľstvom podkopáva snahy o normalizáciu vzájomných vzťahov.

Aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v nedeľu vyzval kosovskú vládu, aby zmiernila napätie so Srbskom. „Priština musí deeskalovať a nepodnikať jednostranné destabilizujúce kroky,“ uviedol Stoltenberg vo svojom tvíte.

Srbi, ktorí tvoria väčšinu na severe Kosova, nikdy neprijali vyhlásenie jeho nezávislosti od Srbska (v roku 2008) a viac ako dve desaťročia po povstaní kosovských Albáncov proti represívnej srbskej vláde stále považujú Belehrad za svoje hlavné mesto. Nezávislosť Kosova odmieta uznať aj samotné Srbsko, uvádza Reuters.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite