trosky ponorky Titan, ktorá implodovala na ceste k vraku Titanicu, vytiahli na povrch. Časti stroja v stredu vyložili z lode Horizon Arctic v kanadskom prístave St John's.
Horizon Arctic mala na palube diaľkovo ovládané plavidlo spoločnosti Pelagic Research Services, ktoré hľadalo časti ponorky na dne Atlantického oceána pri vraku Titanicu. Pelagic Research Services v stredu uviedla, že dokončili operácie na mori, jej tím je však „stále na misii“ a nemôže komentovať vyšetrovanie.
Návrat trosiek Titanu, na ktorého palube zomrelo päť ľudí, je kľúčovou súčasťou vyšetrovania, prečo ponorka implodovala. Na vyšetrovaní incidentu spolupracuje niekoľko vládnych úradov zo Spojených štátov a Kanady vrátane pobrežnej stráže. Carl Hartsfield z oceánografickej inštitúcie Woods Hole, jeden z odborníkov, s ktorými pobrežná stráž konzultovala počas pátrania, uviedol, že analýza fyzického materiálu nájdených trosiek by mohla odhaliť dôležité stopy o tom, čo sa stalo s Titanom, pričom by podľa neho mohli existovať aj elektronické údaje.
Ponorka zmizla 18. júna, keď sa ponárala k Titanicu. Po rozsiahlom pátraní úrady 22. júna oznámili, že implodovala a všetci piati ľudia na palube zahynuli. Trosky stroja lokalizovali v hĺbke 3 810 metrov na oceánskom dne, zhruba 488 metrov od vraku známeho zaoceánskeho parníka, ktorý sa nachádza približne 600 kilometrov od pobrežia kanadského Newfoundlandu.
V ponorke zahynuli generálny riaditeľ spoločnosti OceanGate Expeditions, ktorá plavidlo vlastnila a prevádzkovala, Stockton Rush, dvaja členovia prominentnej pakistanskej podnikateľskej rodiny, Shahzada Dawood a jeho syn Suleman Dawood, britský dobrodruh Hamish Harding a expert na Titanic Paul-Henri Nargeolet.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.