africkí lídri opúšťajú Petrohrad po dvojdňovom rusko-africkom samite bez toho, aby dokázali presadiť obnovenie dohody o vývoze obilia z Ukrajiny a nájsť cestu na ukončenie tamojšej vojny. TASR informuje podľa správy AP.
Ruský prezident Vladimir Putin na tlačovej konferencii po samite v sobotu neskoro večer uviedol, že ruské ukončenie dohody o obilí spôsobilo zvýšenie jeho cien. Z toho majú prospech ruské spoločnosti a podľa neho sa Moskva o časť týchto príjmov podelí s „najchudobnejšími krajinami“.
Tento záväzok bez podrobností nasleduje po Putinovom sľube, že v najbližších troch až štyroch mesiacoch bezplatne dopraví 25 000 až 50 000 ton obilia do Burkiny Faso, Zimbabwe, Mali, Somálska, Eritrey a Stredoafrickej republiky. To má prevýšiť 725 000 ton dodaných Svetovým potravinovým programom OSN.
Prezidenti Egypta a Juhoafrickej republiky patrili k najotvorenejším v téme obnovenia dohody o vývoze ukrajinského obilia.
„Chceli by sme, aby sa čiernomorská iniciatíva naplnila a aby Čierne more bolo otvorené,“ povedal prezident JAR Cyril Ramaphosa. „Nie sme tu, aby sme prosili o dary pre africký kontinent.“
Putin prisľúbil, že Rusko bude analyzovať mierový návrh afrických lídrov pre Ukrajinu. Zároveň reagoval protiotázkou: „Prečo nás žiadate, aby sme prerušili paľbu? Nemôžeme zastaviť paľbu, kým na nás útočia.“
Podľa agentúry AP sa zdá, že významným krokom v mierovom úsilí bude samit organizovaný v auguste Saudskou Arábiou. Rusko tam ale nie je pozvané.
Africké štáty tvoria najväčší blok v OSN a sú rozdelené viac ako ktorýkoľvek iný región pri podpore rezolúcií Valného zhromaždenia OSN voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajine. Na samite v Petrohrade sa tiež potvrdila úloha Ruska ako hlavného dodávateľa zbraní pre africký kontinent.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.