globálne ceny potravín sa v júli prvýkrát po niekoľkých mesiacoch zvýšili po tom, ako Rusko odstúpilo od dohody umožňujúcej Ukrajine export obilia cez Čierne more a India čiastočne obmedzila vývoz ryže. Uviedla to v piatok Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Index cien potravín, ktorý FAO zostavuje, v júli oproti júnu vzrástol o 1,3 percenta. Išlo o jeho prvé zvýšenie od apríla, keď prvýkrát za rok mierne zdražel cukor. Medzinárodné ceny pšenice sa v júli medzimesačne zvýšili o 1,6 percenta. Bol to ich prvý rast za deväť mesiacov, povedal hlavný ekonóm FAO Maximo Torero. Ryža medzimesačne zdražela o 2,8 percenta v reakcii na zákaz vývozu niektorých jej druhov z Indie.
Ešte prudšie stúpli ceny rastlinných olejov, ktoré boli v júli o 12,1 percenta vyššie ako v júni, po tom ako sedem mesiacov v rade klesali. FAO poukázala na to, že slnečnicový olej zdražel o 15 percent vzhľadom na „obnovenú neistotu“ v oblasti dodávok po tom, ako Rusko odišlo od čiernomorskej obilnej iniciatívy.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.