skúsenosť dvoch ničivých vojen 20. storočia priviedla slobodný svet k viacerým osvieteným rozhodnutiam. Porazené Nemecko a Japonsko nečelili po roku 1945 zničujúcim reparáciám, naopak, popri dôslednom spojeneckom vynucovaní pravdy o ich minulosti dostali obrovskú pomoc na obnovu. Slobodný svet tiež pochopil, že ekonomická spolupráca národných štátov tlmí ich pokušenie komunikovať silou. Najmä ale slobodný svet po roku 1945 pochopil, že sovietsky komunizmus je rovnako nebezpečný ako fašizmus, a tak vzniklo NATO – najsilnejší blok slobodných štátov v histórii ľudstva, na ktorý Moskva nemala nárok a s ktorým v roku 1989 vysilená prehrala.
dobrý policajt
Svet medzi rokmi 1945 a 1989 pritom nebol bezpečný a jeho stav často vyvolával obavy. Moskva si podrobila „svoje“ okolie vrátane Československa, pokúšala sa ovládnuť aj nové časti Ázie, Afriky a Južnej Ameriky, na Kubu chcela umiestniť jadrové zbrane a celé tie desaťročia držala miliardy ľudí v strachu z atómovej vojny. Ale súčasne platilo, že štáty slobodného sveta, spojené v NATO, mali nielen morálnu, ale aj ekonomickú, technologickú a vojenskú prevahu a pod vedením Ameriky sa tak mohli rozvíjať ako nikdy v histórii. To, ako sa za štyridsať rokov roztvorili nožnice životnej úrovne medzi Moskvou podrobeným Československom (pôvodne jednou z top európskych ekonomík) a Alianciou chránenou západnou Európou, je príkladom nadovšetko.
Keď sa v roku 1989 ukázalo, že sovietsky blok s jeho neľudskou ideológiou definitívne prehral, pre slobodný svet prišli zlaté roky. Triumf bol taký veľký, že nebolo vidno žiadneho potenciálneho vyzývateľa. Bipolárny svet nahradila dominancia Amerikou vedeného bloku, so všetkými výhodami a aj pokušeniami, ktoré z dominancie vždy plynú. Rozšírila sa EÚ a na obrovské šťastie Slovenska (a Poľska, Česka či Pobaltia) sa rozšírilo aj NATO. Amerika sa stala jediným policajtom sveta, a hoci to znie škaredo, lepšieho policajta než lídra slobodného sveta si na udržiavanie poriadku nebolo možné želať.
Ani tieto roky však neboli bezpečné, počas nich došlo k balkánskym vojnám a potom aj k masívnemu teroristickému útoku na Ameriku, čo zasa viedlo k vojnám v Afganistane a Iraku. Navyše, otrasené Rusko sa nadýchlo a znovu začalo snívať o podrobení svojich susedov. Ale celkovo to bolo pre slobodný svet takých tridsať rokov, na aké si nepamätal. Napríklad bez strachu z jadrovej vojny, aký panoval celé štyri desaťročia po roku 1945.
PABLO MARTINEZ MONSIVAIS/AP/SITA16. júl 2018 Helsinki, Fínsko: Americký prezident Donald Trump sa počas svojho prvého mandátu stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Vyzerá to tak, že sa ich stretnutie čoskoro zopakuje. Je víťazstvo Donalda Trumpa a rokovanie Ameriky a Ruska novým zlomom? A bude teda rok 2025 antitézou roku 1989? Všeličo tomu napovedá. Jednak málo zdôrazňovaná vetička z Rijádu, že Amerika a Rusko si budú vzájomne rešpektovať svoje geopolitické záujmy (pričom geopolitickým záujmom Ruska je obnova ríše spred roku 1989). Ale napovedá tomu tiež ten typ novej americkej politiky, ktorý nad pravidlá stavia silu, a aj vnútorná premena USA smerom k záujmom hnutia MAGA na jednej strane a záujmom miliardárov typu Elona Muska na strane druhej.
zlý policajt
Zdá sa, že svet sa veľmi rýchlo veľmi zmenil. Donald Trump sa vrátil – a s ním odišiel
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.