Slovensko zažíva déjà vu. Táto vlna pandémie je opäť zlá. Napriek tomu vieme omnoho viac a posunuli sme sa ďalej. Cesty z pandémie už vidieť a to svetlo, ktoré na ne dopadá, je na konci tunela.
Ďalší samit o klimatických zmenách máme za sebou. Aké sú jeho výsledky a aké záväzky politici prijali, aby sa pokúsili zmierniť dopady klimatických zmien?
Po páde komunizmu sa uvažovalo, či nastal koniec dejín. Dnes, po 32 rokoch, už vieme, že nenastal. Niečo sa však deje – a môže to byť začiatok ešte hlbšej zmeny, než bol epochálny pád komunizmu.
Tretia vlna je v plnom prúde. Pozitivita na covid-19 raketovo stúpa, nemocnice sa plnia,
novoočkovaní pribúdajú pomalým tempom. Okresy postupne černajú a nás čaká ťažká jeseň a dlhá zima. A čo je horšie, politici opať ignorujú rady odborníkov.
Sociálne siete mali ľudí na internete spájať. Ako je to v skutočnosti a prečo sa deje pravý
opak? Čo z človeka a technológií vytvára tú nebezpečnú kombináciu, ktorá ohrozuje slobodu a demokraciu?
Desaťročia po páde Berlínskeho múru opäť poškuľujeme po ochranárskom štáte, ktorý za nás vyrieši všetko od cien energií po prácu či budúcnosť našich detí. Ale aj Západ sa pozerá tým smerom. Čo to znamená?
Pred tridsiatimi rokmi vyrazili krajiny strednej Európy na cestu k slobode. Nakoniec však skončili v náručí populizmu. Víťazstvo demokratických strán v českých voľbách znamená nádej pre budúcnosť zoskupenia a návrat k hodnotám, ktoré na začiatku reprezentovalo.
Slovenskú políciu už roky ťahajú k morálnemu dnu a k nefunkčnosti osoby, ktoré tam boli nominované, aby slúžili tzv. našim ľuďom. Každý pokus zbaviť sa ich zatiaľ zlyhal. Podarí sa novému policajnému prezidentovi očista zboru, ktorú si predsavzal?
Je to ťažké. Občas sa zdá, že vízia slušnejšej a spravodlivejšej krajiny melie z posledného. Ale nie je koniec. Musíme veriť, že sme to schopní zmeniť.