napriek všetkým predpovediam politológov vyhral americké prezidentské voľby Donald Trump – a to si politici predtým nedokázali ani predstaviť. Po celej Európe vznikajú nové politické strany, všetky založené na variáciách toho istého námetu: politický establišment nás ignoroval a my ho na protest vykopneme.
K charakteristickým črtám tohto povstania patrí fakt, že popud na zmenu sa stal dôležitejším ako zvažovanie, čo by zmena v praxi znamenala. Vyhlásenia lídrov, čo sa vezú na tejto vlne, bývajú neraz divoké a vzdialené akýmkoľvek normálnym pravidlám politického správania, a predsa na tom nezáleží. Záleží na revolte, ktorá sa deje, a kto sa na vlnu vyšvihne, vyletí do výšky.
Naproti tomu politici, ktorí argumentujú racionálne, ako kážu konvencie, vzdorovitých voličov len dráždia. Vyslúžia si od nich akurát tak zúrivé odmietnutie alebo aj pohŕdanie a posmech.
„Len silné a oživené stredové strany môžu poraziť vlnu populizmu.“
Nespočetné analýzy identifikujú faktory tohto populistického vzopätia: stagnujúce príjmy strednej a pracujúcej triedy; marginalizácia, ktorú pociťujú ľudia, čo žijú z ruky do úst; rozklad komunít ako výsledok ekonomických zmien a odpor voči zdanlivo neľútostným silám globalizácie: obchodu a imigrácii.
Významne k tejto vlne prispievajú aj sociálne médiá. Umožňujú hnutiam rýchly rast, pomáhajú fragmentarizácii médií a vytvárajú nový informačný svet, v ktorom neplatia pravidlá objektívnosti a kde môže hocijaká konšpiračná teória podupať fakty aj ľudí, čo fakty preverujú, ak jej stoja v ceste.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.