Stalo sa však niečo iné. Kauzy sa ujali médiá a namiesto Mičovského bol odídený generálny riaditeľ a po ňom aj minister pôdohospodárstva, nominant HZDS Stanislav Becík. Z vtedy 54-ročného lesníka Mičovského sa stal ďalší zo symbolov boja jednotlivca proti korupčnému systému. O rok neskôr za svoju odvahu získal ocenenie Biela vrana. Keď z Lesov SR povyhadzovali priateľov, ktorí sa k jeho protestu pridali, dal výpoveď. On, človek, ktorý sa roky usiloval o budovanie dobrého mena lesníkov. Bol presvedčený, že táto kapitola sa preňho navždy uzavrela. Až kým mu jedného večera nezazvonil telefón.
Človek na druhom konci sa predstavil ako Mojžiš. „Ja mu hovorím – to ste vy, ten Martin Mojžiš, čo tak pekne rozpráva o vede?“ spomína si na telefonát Mičovský a pokračuje: „A on, že áno, a že má pre mňa jednu otázku, aj keď dopredu vie, že mu poviem nie. Ale že či by som nechcel vstúpiť do politiky.“ Mičovský strávil celý večer premýšľaním. Vstup do politického života mu prišiel ako možnosť nadviazať na svoj lesnícky príbeh a pokračovať v hľadaní odpovedí, ktoré dovtedy neprišli. „A tak som na ďalší deň pánu Mojžišovi v Košiciach povedal, že by som nikdy sám sebe nevedel vysvetliť, prečo som jeho ponuku odmietol,“ hovorí Mičovský. Na kandidátke OĽaNO dostal desiate miesto, z ktorého sa mu, aj s pomocou takmer siedmich tisícok preferenčných hlasov, podarilo prekrúžkovať do Národnej rady. V parlamente, ktorý ovládol Smer, sa stal spomedzi Bielych vrán prvou lastovičkou. (Náš kolega Martin Mojžiš napokon do volieb nešiel.)
Štyri roky sa Ján Mičovský venoval najmä lesníckej téme. Tlačil na zmenu systému riadenia lesov a ďalej pripomínal svoju kauzu. Okrem toho si založil Rád Ďurka Langsfelda (pomenovaný po slovenskom dobrovoľníkovi Jurajovi Langsfeldovi) a pravidelne ho udeľoval občiansky angažovaným a nebojácnym ľuďom po celom Slovensku. Viacero z jeho laureátov ocenili neskôr Bielou vranou aj občianske združenia Aliancia Fair-play a VIA IURIS. Z opozičnej lavice, v politickom súboji s jednofarebnou väčšinou, toho však Mičovský politicky veľa nezmohol. Ako sám priznáva, bol si toho vedomý, no napriek tomu svoje štvorročné parlamentné pôsobenie neľutuje. Aj preto sa minulý rok pokúšal o znovuzvolenie, no na kandidátke OĽaNO bol prekrúžkovaný čerstvejšími tvárami. Do parlamentu prišli nové Biele vrany, a tá pôvodná odletela späť do lesov.
Ján Mičovský napriek tomu pôsobí spokojne. Už tri mesiace je rentiérom (slovo dôchodca vraj nemá rád) a venuje sa tomu, čo ho baví. Chodí po lesoch a po stopách legendárnych lavín, mapuje doliny a teší sa z každého občiansky uvedomelého človeka, ktorý sa dostane do politiky. „Nie je úlohou Mičovského vyhrať boj o slušnosť v krajine, dôležité je o tento cieľ zabojovať. Sám som len jedným z vojakov. Čo by to bolo za divného vojaka, ktorý by povedal svojmu veliteľovi, že síce s cieľom súhlasí, ale má jednu podmienku – že nesmie padnúť? Musíme rátať s tým, že čosi utŕžime a nečakať, že to za nás vybojujú iní,“ hovorí. Aj preto ďalej hľadá a presviedča ľudí, aby to v politike skúsili. Pretože model OĽaNO, respektíve model Igora Matoviča, ktorý pred každými voľbami umiestňuje na vrchné miesta kandidátky nové tváre, podľa neho funguje. Lebo slušnosť by podľa Mičovského mala byť úplným základom, na ktorom sa dá vystavať ďalšia práca aj politické skúsenosti. Aj preto po niekoľkých rokoch v politike pokračoval Ján Mičovský v štafete, vytočil telefónne číslo a človeka na druhej strane začal prehovárať na vstup do politiky. Napriek tomu, že ho osobne nepoznal a o jeho občianskej statočnosti sa dočítal iba z médií.