o krehkosti vlády svedčí veľa vecí a koaliční lídri nás denne zásobujú novými a novými dôkazmi o tom, že kríza nie je zažehnaná. Ešte krátko pred zasadnutím koaličnej rady si Fico neodpustil urážku a zosmiešnenie Dankovej požiadavky na personálny „refresh“ vlády. A takto to zrejme bude pokračovať.
V tejto chvíli sa zdá, že Danko uznal svoju porážku a stiahol chvost. Ešte síce trochu vyskakuje a tvári sa, že bude požadovať odvolanie Richtera, ale keď dôjde v blízkom čase v parlamente na lámanie chleba, pravdepodobne ho podrží. Lenže tým len nastúpi na cestu Mečiara a Slotu, pre ktorých účasť vo Ficovej vláde znamenala neúčasť v parlamente po nasledujúcich voľbách. A len čo si to Danko opäť uvedomí, vyvolá ďalšiu krízu. Nič iné mu nakoniec neostane.
boj o lup
Spoločné vyhlásenie lídrov po piatkovej koaličnej rade avizovalo jednotu a obnovenie dôvery. Jedna vec sú však signály a komunikácia, ktorú vládna koalícia vedie navonok, smerom k verejnosti, inou vecou sú reálne vzťahy vnútri koalície. Na ich pochopenie sa treba pozrieť priamo na najcitlivejšie miesta boja medzi Smerom a SNS. Tam, kde ide o veľké peniaze. Výborným príkladom je dianie na ministerstve obrany. Rezort sa v rámci modernizácie armády chystá na veľký obchod. Na nákup obrnených bojových vozidiel vláda vyčlenila dokopy 1,2 miliardy eur zo štátneho rozpočtu. Okrem toho sa rokuje o obstaraní nových strojov do nášho stíhacieho letectva.
Prvou dôležitou poznámkou je, že napriek tomu, že minister obrany a nominant SNS Peter Gajdoš sľuboval absolútne transparentný nákup techniky, objavujú sa pochybnosti, či to je naozaj tak. O podozrení, že rezort obrany rokuje len s jednou firmou zo severu Európy, hovoria poslanci Eduard Heger a Richard Vašečka z OĽaNO. Za netransparentný považuje proces nákupu aj bývalý minister obrany Ľubomír Galko.
Novinári z Plus 7 dní išli ešte ďalej, keď sa pozreli na plány ministerstva a na porovnateľné nákupy v zahraničí. Sumy plánované ministerstvom sa v tomto porovnaní zdali prehnané. Týždenník publikoval aj informáciu, že do súťaže na lukratívnu zákazku sa zapojila aj firma Martina Kvietika, známeho prepojením na šéfa SNS Andreja Danka. Samozrejme, tieto informácie ešte nepoukazujú na porušenie zákona, skôr na to, že sa na celý obchod, najväčší v rukách SNS, treba pozorne pozerať. Nakoniec, ako ukazuje dlhoročná skúsenosť, pozornosť treba zbystriť pri všetkých štátnych biznisoch, na ktoré majú národniari dosah.
„Snaha vstupovať do top biznisov v réžii SNS je zo strany Smeru viditeľná.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.