vo februári 1956 prečítal najvyšší predstaviteľ Sovietskeho zväzu Nikita Chruščov pred delegátmi zjazdu vládnucej komunistickej strany v Moskve správu, kde odsúdil predchádzajúcu diktatúru Josifa Stalina. Poukázal na nespravodlivo stíhané obete jeho éry. Správa bola tajná, čo naznačovalo, na aký odvážny krok sa Chruščov odhodlal.
Odvaha Chruščova vybledne, keď si uvedomíme, koho sa zastal. Spomenul iba stíhaných komunistov, nie všeobecne obete kolektivizácie, hladomorov, teroru. Nespochybnil systém, ktorý od začiatku staval na násilí a bez neho by rýchlo zanikol. Stalinovi vydláždil cestu k moci boľševický prevrat v roku 1917 a za ním stál jeho hlavný predstaviteľ Vladimír Lenin.
Lenin bol povolaním advokát. Keď v roku 1891 v cárskom Rusku vypukol hladomor, čo si celkovo vyžiadal pol milióna obetí, pôsobil v povolžskom meste Samara. Nepridal sa k iným príslušníkom inteligencie, ktorí sa rozhodli hladujúcim pomáhať, ale naopak, cynicky vyhlásil, že hladomor môže mať aj pozitívne dôsledky. Zničí vieru v Boha, v cára, podnieti vznik priemyselného proletariátu, prispeje k zničeniu kapitalizmu a nastoleniu spravodlivého socialistického poriadku.
Lenin ako hlavný ideológ boľševickej revolúcie sa svojho presvedčenia držal aj po uchopení moci. V rokoch 1921 až 1922, keď v Rusku zahynulo na následky vojen, habania úrody a následne hladu okolo päť miliónov ľudí, teda desaťkrát viac ako pred tridsiatimi rokmi, Lenin rozvinul niekdajšie myšlienky. Chystal sa porátať so zvyškami vnútorných nepriateľov. Na mušku si vzal pravoslávnu cirkev.
Cirkvi boli vážnym nepriateľom už pre teoretikov komunizmu, lebo tí v náboženstve videli ópium ľudstva. V Rusku sa stala vhodnou zámienkou aktivita pravoslávnej cirkvi počas hladomoru, keď v roku 1921 patriarcha Tichon založil Celoruský výbor na pomoc hladujúcim. Kňazov vyzval, aby v období, keď ľudia na zasýtenie vyhľadávajú zdochliny a uchyľujú sa ku kanibalizmu, použili na všeobecnú pomoc cirkevné majetky.
Príležitosť bola lákavá a reakcia boľševického režimu rýchla. V roku 1922 vláda nariadila skonfiškovať cirkevné majetky. Nepriateľ bol na svete, veď sám sa priznal, že má v ťažkých časoch hojnosť. Režim zároveň využil oslabený odpor vyhladovaných veriacich. Neostalo iba pri majetkoch, ruka režimu dopadla priamo na duchovných. Zorganizovali s nimi procesy, mnohí boli usmrtení. Štatistiky sa zmieňujú o vyše ôsmich tisíckach zabitých kňazov a rehoľníkov.
Boľševická vláda zaútočila na stáročný pilier ruskej identity a ponúkala úplne nový – pozemský raj založený na beztriednej spoločnosti. No kým raj vznikne, treba použiť teror. Proti každému, čo s novým smerovaním nesúhlasil.
TASS/PROFIMEDIAJozef Vissarionovič Stalin ešte ako generálny tajomník boľševickej Komunistickej strany a Felix Edmundovič Dzeržinskij, minister vnútra a veliteľ takzvanej Čeky, Všeruskej mimoriadnej komisie pre boj s kontrarevolúciou a sabotážou.
nástroj na získanie vlády
V histórii sa ťažko hľadajú príklady, keď sa masový teror proti vlastným obyvateľom stal prostriedkom na presadenie teoretickej myšlienky. Porovnateľný bol azda iba neskorší nacistický režim v Nemecku, ktorý vyhnal či vykynožil celé skupiny obyvateľov. Kým Adolf Hitler ospravedlňoval použitie násilia z rasových dôvodov, Leninov režim staval na triednom princípe. Pritom obe kategorizácie boli účelové a umožnili subjektivistický výklad vládcov.
S násilím ako prostriedkom na uchopenie moci počítal Lenin už pred rokom 1917. Keď v exile spriadal plány na socialistickú revolúciu, odklonil sa od predchodcu Karola Marxa, ktorý tvrdil, že takáto revolučná zmena sa najskôr udeje v štátoch, kde je robotnícka trieda najpočetnejšia a najvyspelejšia. Lenin vycítil príležitosť a tézu úplne zmenil. Socialistická revolúcia má šancu práve v zaostalejšom Rusku, lebo jeho režim sa rozsýpal. Vonkajšiu imperialistickú vojnu bolo podľa neho možné zmeniť na občiansku, socialistickú. Keďže proletariátu bolo v Rusku pomenej, robotníci tvorili približne tri percentá obyvateľov, revolúciu mala riadiť elitárska socialistická strana. Jej hlavným nástrojom sa mal stať teror.
Boľševici, ľavicoví sociálni demokrati, neskôr nesúci názov komunisti, začali získavať postavenie v Rusku po oslabení cárskeho režimu vo februári 1917. Keďže v tvoriacej sa parlamentnej demokracii, ktorú mali potvrdiť všeobecné voľby chystané na jeseň 1917, mali medzi inými stranami málo významné postavenie, na presadenie absolútnych mocenských ambícií im ostávalo iba použitie sily. K tomu im nahrávalo sťažujúce sa postavenie Ruska vo svetovej vojne a rast vnútornej nespokojnosti.
„Boľševická vláda zaútočila na stáročný pilier ruskej identity a ponúkla úplne nový – pozemský raj.“
Dočasná vláda nedokázala v ťažkých podmienkach naplniť sľuby a v krajine prepukali nepokoje. Sľubovaného delenia pôdy sa ujímali svojvoľne roľníci, vyvolávali vzbury, rabovali panské sídla. Na konci leta vypálili na Ukrajine a v strednom Rusku tisíce usadlostí a zavraždili stovky veľkých majiteľov poľnohospodárskej pôdy. Prispievali k tomu návraty dezertérov z armády, ktorých počet narástol do októbra 1917 na dva milióny. Títo dezertéri boli vlastne ozbrojení roľníci, ktorí nechceli chýbať pri delení pôdy.
Veľkým problémom bol rozklad vládnej moci. Vznikali rozličné miestne zoskupenia, výbory, medzi nimi soviety či robotnícke rady, ktoré nedbali na príkazy centrálnej vlády. Osobitné postavenie mal soviet v Petrohrade. Dal sa považovať za alternatívu k centrálnej vláde. Lenin, bystrý stratég, pochopil významnosť chvíle a po príchode do hlavného mesta dostal tento soviet pod kontrolu boľševikov. Využitím revolučných nálad v miestnej vojenskej posádke sa mu podarilo v novembri 1917 uchopiť moc v hlavnom meste a odtiaľ ju rozširovať do ďalších oblastí.
Voľby na konci roka 1917 nemali významnejší dopad na ďalší vývoj. Boľševici po mesiaci parlament rozpustili a iné strany zlikvidovali. Hoci boli v menšine, podarilo sa im to. Použili teror.
prostriedok na udržanie moci
Hneď po prevrate vytvorila boľševická vláda Mimoriadnu celoruskú komisiu na boj proti kontrarevolúcii, špekuláciám a sabotážam, ktorá mala skrátený názov Čeka. Inštitúcia konala bez právnych podkladov a jej šéf Felix Dzeržinskij bol nekontrolovateľným človekom. Čeka mala všetkými dostupnými prostriedkami udržať moc revolúcie, teda boľševikov. Tí kontrolovali najmä severné a stredné Rusko a používali na to miestne pobočky Čeky. Boj proti kontrarevolucionárom, ako boľševici nazývali všetkých, čo s nimi nesúhlasili, mal rozličné formy. Stará súdna moc padla a nahradili ju miestne ľudové súdy, kde samozvaní revolucionári rozhodovali o majetku a životoch najbližších.
Jednou z hlavných úloh v rozvrátenom štáte bolo získavanie potravín pre mestský proletariát. Po rokoch vojny ich bol zúfalý nedostatok, a preto sa režim uchýlil k plošnému rekvirovaniu. Roľníci, ktorí len nedávno získali pôdu, museli odovzdávať potraviny a triasť sa o vlastné prežitie. Za neuposlúchnutie prichádzali tresty. Práve v tomto čase sa v Rusku vytvorili prvé koncentračné tábory. Hojne využívaným spôsobom rabovania usadlostí sa stalo branie rukojemníkov. Kým dedina nevydala svoj diel, väznili ich.
„Boľševici mali mať blízko k robotníkom, no privilegovanými ostali iba kariérni revolucionári.“
Väčších majiteľov pôdy, zvaných kulaci, na výstrahu pred ostatnými obesili a zhabali všetko obilie. Podobne násilne postupovali proti mužom, ktorí sa zdráhali nastupovať do armády. Nie div, že v mestách a celých oblastiach prepukali roľnícke vzbury, proti ktorým tvrdo zasahovala boľševická Červená armáda a Čeka. Napríklad len v meste Jaroslavľ ležiacom neďaleko Moskvy dala Čeka v júli 1918 popraviť viac ako štyri stovky ľudí.
V septembri 1918 vyhlásila boľševická vláda červený teror. Voči obyvateľom nepodriaďujúcim sa vláde začali používať všetky dostupné opatrenia vrátane masových popráv. Len v Petrohrade popravili viac ako tisíc ľudí. Jeden z najvplyvnejších boľševických vodcov Grigorij Zinoviev vtedy vyhlásil, že v Rusku musia na svoju stranu pritiahnuť 90 percent obyvateľov. Ostatných treba zlikvidovať.
Tvrdé represálie vyvolali medzi roľníkmi odpor. Boľševikom vyrástol silný vnútorný nepriateľ. To, čo dnes nazývame občianskou vojnou v rokoch 1918 až 1920, kde hlavnými dejateľmi boli boľševická armáda a bielogvardejské vojská, usilujúce sa o návrat pôvodného režimu, bola v prvom rade vojna proti roľníkom.
Obe strany politicky vnímaného konfliktu prinášali obyvateľom rozsiahleho Ruska skazu a utrpenie. No nemožno ich hádzať do jedného vreca. Hoci napríklad na Ukrajine zahynulo viac ako stotisíc roľníkov práve v čase, keď oblasti ovládali bielogvardejci, ťažko to zovšeobecňovať. Násilné konanie bolo dielom jednotlivých veliteľov. Boľševická armáda používala červený teror ako hlavný prostriedok na udržanie moci. Najväčší odpor kládli mýtickí kozáci, ale neuspeli. Do roku 1920 vyvraždili alebo vyviezli od Donu a z Kubáne takmer pol milióna z celkových troch miliónov kozákov.
Vyrubovanie neúnosných rekviračných dávok či neskôr povinných odvodov prinášalo roľníkom utrpenie. Veľký hladomor z rokov 1921 až 1922 postihol práve tie oblasti, kde boli zásobovacie komisie najnevyberavejšie a kde bolo najviac kruto potlačených vzbúr.
MARY EVANS PICTURE LIBRARY/PROFIMEDIAObete októbrovej revolúcie bývali pochovávané do zmrznutej zeme na neobývaných priestranstvách. Vojenský prevrat, ktorým boľševici uchopili vládu v Rusku, priniesol krajine mnoho utrpenia, ktoré rástlo aj v ďalších rokoch 20. storočia.
súčasť právneho systému
Boľševická revolúcia si znepriatelila roľníkov, no podľa klasických marxistických poučiek mala mať blízko k robotníkom. Spočiatku to naozaj vyzeralo tak, no neskôr sa ukázalo, že privilegovanou ostala iba úzka skupina kariérnych revolucionárov pochádzajúca z mestského prostredia.
Balamutení robotníci si spočiatku mysleli, že dostanú vo fabrikách samosprávu a budú si diktovať pracovné podmienky. Postupne však pocítili ťarchu nového režimu. V Rusku po rokoch svetovej vojny a nasledujúcom rozvrate klesla priemyselná produkcia na desatinu predvojnového stavu. Cieľom bolo rýchlo ju vrátiť späť. Vláda stanovila tvrdé podmienky.
Najúčinnejšou metódou, ako donútiť robotníkov dosahovať nadľudské výkony, bol teror. Nevýkonných robotníkov a ich rodiny trestali hladom. Kto nespĺňal tvrdé normy, mal obmedzené prídelové lístky na potraviny. Pritom podmienky boli na dnešné pomery nepredstaviteľné. Napríklad stále hladní baníci nemali ani vlastné ošatenie či obuv – po skončení zmeny ich odovzdávali svojim nástupcom. Nenastúpenie do práce sa trestalo odsúdením na pobyt v tábore alebo dokonca popravou.
Cena ľudského života strmo klesala. Vláda masovo popravovala, zatvárala do koncentračných táborov, vypaľovaním likvidovala celé spurné dediny. Objavili sa prvé prípady masových deportácií. Hoci sa cársky režim spred roku 1917 považoval za tvrdý, už len čísla o hrdelných trestoch ukazujú, ako sa život zhoršil. Kým od roku 1825 vyniesla cárska vláda niečo vyše šesťtisíc politicky motivovaných rozsudkov smrti, po vyhlásení červeného teroru na jeseň 1918 vykonala Čeka len za dva mesiace dvojnásobok popráv.
V roku 1921 bolo v koncentračných táboroch umiestnených sedemdesiattisíc ľudí. Boli to vlastne iba priestory, kde ľudí ponechali umrieť na hlad a choroby. Úmrtnosť v nich predstavovala takmer 20 percent mesačne. Na porovnanie, úmrtnosť v historicky prvých koncentračných táboroch, ktoré zriadili Nemci v roku 1904 v dnešnej nehostinnej Namíbii, predstavovala približne 50 percent ročne, teda v prepočte na mesačnú bázu oveľa menšie číslo.
Keď porovnáme údaje z koncentračných táboroch po štyroch rokoch boľševickej moci s miliónmi uväznených v neskorších rokoch vlády Stalina, zdá sa to malé číslo. No práve v tomto období sa tvorili základy režimu, ktorý Stalin len zdokonalil.
V roku 1922 sovietske Rusko vnieslo teror priamo do právneho systému. Nový trestný zákonník definoval kontrarevolučný trestný čin. Nemusela ním byť len vzbura alebo sabotáž zameraná na zničenie alebo napadnutie vládnej moci, ale napríklad aj propaganda slúžiaca zahraničnej buržoázii. Dôsledkom porušenia zákona bol často rozsudok smrti.
Kým v štáte existovali aké-také prejavy odporu, trestné konanie sa uplatňovalo na ľudí mimo komunistickej strany. Neskôr, za Stalina, sa protištátne živly hľadali už aj vo vládnucej strane. Nikto vrátane najvyšších funkcionárov si nemohol byť istý svojou budúcnosťou. Sprievodcom teroru sa stal všeobecný strach.