v rozhovore sa dočítate:
- čo znamená nárast infikovaných na celom svete,
- čo je iné ako v lete,
- kedy sa to celé skončí.
keď sme tu boli pred dvoma mesiacmi a čísla neboli také vysoké, hovorili sme o tom, že je nutné zvýšiť počet epidemiológov a posilniť kapacitu testovania. Počet testov sa zvýšil, ale epidemiológovia vravia, že už nevládzu. Využili sme čas medzi jarou a jeseňou rozumne?
Peter Celec: Čas sa určite dal využiť intenzívnejšie. Mali sme byť aktívnejší v spolupráci s klinickými štúdiami a pri vyvíjaní lieku. Mám obavu, že počet hygienikov a všetky ostatné veci sú síce dôležité, ale nebudú stačiť. Dopracujeme sa k tomu, že budeme mať veľa chorých, ale bolo by dobré, keby sme ich vedeli liečiť. Môžeme čerpať z toho, čo vyskúmajú iní, ale môžeme k tomu aj prispieť a nemať len dobrý pocit, ale aj lieky sa k nám rýchlejšie dostanú.
Boris Klempa: Čísla sú niečo, s čím sa dalo počítať. Neurobili sme fatálnu chybu, kvôli ktorej ich máme. Na nárast počas jesene sme boli upozorňovaní. Ťažšie sa tomu verilo v čase, keď COVID takmer zmizol a uvoľnenie opatrení bolo nevyhnutné. Práve teraz je rozhodujúca fáza, s ktorou sme mali počítať. Otázka je, či sme na ňu dostatočne pripravení.
Téma .týždňa: V ústrety druhej vlne
Pavol Čekan: To číslo nie je vôbec prekvapujúce. Aj v lete už existovali dáta, ktoré odhaľovali pacientov s vysokými náložami vírusu. Okolité štáty nie sú na tom oveľa lepšie a čísla u nich tiež rastú, aj preto, že je nálada v spoločnosti taká, aká je a vysoké percento ľudí neverí v pandémiu. O testovaní a hygiene sa rozprávalo veľa a upozorňovali sme na to aj my, mohli sme sa však lepšie pripraviť, čo sa týka klinických štúdií. V auguste sa mi objavil email, ktorý hovoril, že môžeme priniesť lieky na klinické štúdie na Slovensko a dva týždne sa naháňal konkrétny človek, ktorý by podpísal tento dokument. Niekoľko týždňov sa zisťovalo, koľko týchto liekov by sme mohli uskladniť. Tieto materiály dostal minister, predseda vlády a iní dôležití ľudia. Kopa vecí sa na Slovensku rozrobila, ale nedotiahli sa.
prečo sme v lete mali 20 až 40 prípadov a teraz máme aj 500?
PČ: Zvýšila sa mobilita, otvorili sa školy, vysoké školy, ľudia začali chodiť viac do práce. Je to prirodzený proces.
BK: Epidémia má svoj vývoj a tí, čo prichádzali z krajín, kde bolo viac prípadov, to sem priniesli. Ťažko hodnotiť, či mohli byť títo ľudia lepšie podchytení. Jeden z kľúčových úspechov bola nenávidená štátna karanténa. Tam sa nám podarilo zachytiť veľa prípadov, nejaká takáto forma mohla pomôcť.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.