európske krajiny, kde neexistuje akákoľvek dekriminalizácia, sú v menšine, a postupne ubúdajú. V Európe sú to napríklad Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Lotyšsko, Litva alebo Švédsko.
Jedinou európskou krajinou, ktorá sprísnila legislatívu proti konope, je Maďarsko v r. 2013. Drogová politika štátu by mala v prvom rade znižovať ujmu – kultúrne a spoločensky aj ekonomicky pre štát.
Nastal čas na Slovensku upraviť misky váh nielen na stranu strašidelných scenárov užívania tejto látky, ale aj jej liečebného potenciálu, ktorý je už vo svete skúmaný a využívaný.
Petíciu za dekriminalizáciu marihuany podpísalo u nás viac ako 20-tisíc ľudí. Podľa spoluautora petície Jána Gálika patrí kriminalizovanie užívateľov marihuany do minulosti: „Aký signál sa vysiela verejnosti, ak vrahovia majú menšie tresty ako ľudia fajčiaci trávu? Týmto súdny systém stráca vážnosť.“ Čo sa však skrýva v molekulách tejto stáročia užívanej rastliny? Skutočne jej riziká presahujú benefity, aby bola stále užívaná pod rúškom kriminálneho činu a na represiu sa míňali nemalé štátne peniaze?
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.