plánovaná reforma je z civilizačného hľadiska veľmi dôležitá. Môže priniesť najväčšiu zmenu fungovania dôchodkov od roku 2005, keď bol zavedený tzv. druhý dôchodkový pilier. Aká bude? O Krajniakovych plánoch vieme nateraz len veľmi málo. A to málo neposkytuje mnoho dôvodov na optimizmus.
dane, strop, deti
Vo všeobecnosti platí, že zmeny dôchodkového systému sa často uskutočňujú populisticky, čo tento systém poznačilo silnou nestabilitou. To sa zatiaľ potvrdzuje aj v tomto konkrétnom prípade. K nerealistickým riešeniam patrí napríklad Krajniakov nápad, že zvýšiť stabilitu dôchodkového systému sa dá, ak doň jednoducho nalejeme viac daní.
Téma .týždňa: Ľahkovážne reformovaná budúcnosť
„Keď sa ekonomike darí a zvyšuje sa výber dane z pridanej hodnoty (DPH) v celkovom objeme v štáte, časť toho zvýšeného výberu DPH by sa použila ako vklad do dôchodkového systému, aby sme získali viac peňazí na dôchodky,“ vysvetľuje.
Znie to dobre, ale len na prvé počutie, lebo tento návrh je založený skôr na zbožnom prianí ako na skutočnosti. V podmienkach reálneho fungovania ekonomiky je jeho výsledkom presný opak stability.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.