Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Svet v lockdowne. Ktoré krajiny ho skúšajú a ako sa im darí

.filip Vačko .témy

Na svete môžeme nájsť krajiny s tvrdými a dlhými lockdownmi, ako i krajiny, ktoré lockdown prijali len nakrátko, v miernej podobe, prípadne vôbec. Ktorý prístup je účinnejší?

Svet v lockdowne. Ktoré krajiny ho skúšajú a ako sa im darí 5. jún 2020 Pilar, Buenos Aires, Argentína: Kajakár Sebastian Rossi sa pripravuje na kvalifikáciu na Olympijské hry v Tokiu pre lock down v bazéne svojho svokra. Getty Images

prísny a dlhý lockdown sa často považuje za zaručený prostriedok na zvládnutie pandémie koronavírusu. Vlády sa vo všeobecnosti snažia lockdownom vyhýbať – najmä v porovnaní s prístupom, ktorý mali na jar. 

No tvrdý lockdown si stále nechávajú ako zadné dvierka. Na skúsenostiach z krajín s nekompromisnými lockdownmi pritom nevidno, že by prísne obmedzenie životov ľudí bolo zaručeným receptom v boji proti koronavírusu. 

Téma .týždňa: Korona a chaos

výsledky najdlhších lockdownov na svete

V čase písania tohto článku existuje minimálne 14 krajín alebo oblastí, ktoré majú lockdown vyše 200 dní, čiže nepretržite od marca.

 Ide o Líbyu (219 dní), Kostariku (218 dní), americké štáty Kalifornia, Oregon a Wisconsin (217 – 222 dní), mesto Tuzi v Čiernej Hore (217 dní), širšiu časť Buenos Aires v Argentíne (222 dní), časť mesta Doha v Katare (230 dní) a viaceré oblasti Saudskej Arábie (212 – 232 dní). 

29. marec 2020 Tuzi, Čierna Hora: Žena v rúšku na balkóne svojho bytu počas lockdownu vyhlásenému pre pandémiu Covid-19.Getty Images29. marec 2020 Tuzi, Čierna Hora: Žena v rúšku na balkóne svojho bytu počas lockdownu vyhlásenému pre pandémiu Covid-19.

Ak by bola hypotéza o zaručenom fungovaní lockdownov pravdivá, vyššie spomenuté štáty a územia by mali vo zvládaní koronavírusu patriť ku svetovej špičke.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite