konštantín Veľký vyrastal na dvore cisára Diokleciána v Nikomédii. Od roku 306 bol rímskym cisárom. V roku 312 sa stretol v bitke pri Mulvijskom moste s Maxentiom, ktorý neuznával jeho cisárstvo. Konštantínových 25-tisíc vojakov stálo oproti stotisíc vojakom protivníka. V noci pred bitkou sa Konštantínovi vo sne zjavilo znamenie kríža a nápis: „V tomto znamení zvíťazíš.“ Konštantínove prevažne pohanské légie, vyzdobené Kristovými monogramami, vyhrali bitku a v roku 313 cisár Konštantín Milánskym ediktom povolil kresťanstvo ako oficiálne náboženstvo.
Oproti tomuto príbehu stojí v dejinách iný príbeh. Gruzínec Josif Džugašvili mal matku zbožnú pravoslávnu kresťanku. Na jej prianie začal študovať v pravoslávnom seminári v Tbilisi. Nakoniec sa z neho stal Josif Vissarionovič Stalin, ktorý mal na svedomí milióny nevinných ľudských obetí v Sovietskom zväze i jeho satelitoch.
precitnúť pri pohľade do očí
V čase komunizmu sme v samizdate čítali knihu o ruskom vyšetrovateľovi KGB, ktorý bol formovaný komunistickou výchovou. Vyšetroval raz mladú ženu a pri tom ju bil a týral.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.