Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Dilema: Áno/Nie?

.týždeň .témy .téma

Referendová otázka o možnosti vyhlásiť referendum o predčasných voľbách rozdelila nielen právnikov na dva tábory. Je možné a dobré povýšiť vôľu ľudu na piedestál rozhodujúcej sily v takejto kontroverznej otázke?

Téma .týždňa: Dilema: Áno/Nie?
Tlačovka strany Hlas-SD na čele s Petrom Pellegrinim pred Prezidentským palácom. Téma: Referendum o predčas - ných voľbách. Foto: BRANISLAV BIBEL/SITA

OBSAH

Na obranu nejasnosti .martin Mojžiš
Dôvody proti referendu .štefan Hríb
Vôľa ľudu a problém reprezentácie .tomáš Zálešák
L

Na obranu nejasnosti

.martin Mojžiš .témy

Matematik Pavol Brunovský rád citoval generála Charlesa de Gaulla, podľa ktorého vraj má byť ústava stručná a nejasná. To, že prezidentovi-vojakovi vyhovujú nejasné pravidlá, sa dá pochopiť – jasné pravidlá ho môžu príliš obmedzovať. Ale prečo sa to páči matematikovi?

v súvislosti s referendom o skrátení volebného obdobia a o predčasných voľbách sa dnes veľa diskutuje. Táto diskusia bude zrejme naberať na intenzite a potom v jednom momente ustane, pretože bude rozhodnuté. To bude na jednej strane dobre a na druhej strane to bude škoda. Dobre to bude preto, lebo v tejto chvíli si z celkom pragmatických dôvodov potrebujeme jednoznačne vyjasniť niektoré nejasné veci. A škoda preto, lebo niekedy je užitočné nechať veci nie celkom vyjasnené.

Prečo si potrebujeme práve teraz vyjasniť vzťah referenda, Národnej rady a volieb do Národnej rady? Prečo je dobré, že si to vyjasníme? A prečo to zároveň dobré nie je? 

Najprv tie jednoduchšie odpovede: Keďže Ficovi aj Pellegrinimu hrozia trestné stíhania, pokúšajú sa zvrátiť výsledok volieb všetkými možnými prostriedkami vrátane referenda o predčasných voľbách. Keďže Ústava SR je v týchto otázkach nejasná, hrozí po prípadnom referende právny chaos. Aby sme sa tomuto chaosu vyhli, potrebujeme v prvom rade vedieť, či je takéto referendum v súlade s Ústavou SR. A ak je, potrebujeme dopredu poznať pravidlá, podľa ktorých sa budeme riadiť. O legitímnosti referenda môže rozhodnúť a potrebné pravidlá môže záväzne sformulovať len Ústavný súd. A práve na to ho v rámci svojich právomocí vyzvala prezidentka Zuzana Čaputová.

12. máj 2021 Bratislava: Prezidentka Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie k petícii za vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia. Po overení podpisov na petičných hárkoch sa prezidentka rozhodla obrátiť na Ústavný súd, ktorý by sa mal vyjadriť do 60 dní.MARTIN BAUMANN/TASR12. máj 2021 Bratislava: Prezidentka Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie k petícii za vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia. Po overení podpisov na petičných hárkoch sa prezidentka rozhodla obrátiť na Ústavný súd, ktorý by sa mal vyjadriť do 60 dní.

Rozhodnutie Ústavného súdu teda potrebujeme z čisto praktických dôvodov – aby sme vedeli, aké kroky ústavných činiteľov budú v súlade s ústavou a jej výkladom prijaté Ústavným súdom. Čím jednoznačnejšie bude rozhodnutie Ústavného súdu, tým priamočiarejšie môžu byť následné kroky prezidentky a parlamentu. Pre toto všetko je dobré prijať čo najjasnejší výklad ústavy. A prečo to zas až také dobré nie je? To je zaujímavá

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite