z uvedeného dôvodu sú populisti, ktorí nerobia reformy a kupujú si popularitu deficitným rozdávaním peňazí, nebezpeční. A napriek sociálnej maske a rétorike robia v skutočnosti politiku proti ľuďom a najmä na úkor budúcich generácií. Presne takto tu fungovali 12 rokov vlády dnešného Smeru a Hlasu.
Do toho nás postihla pandémia, ktorej ekonomické dôsledky sa okrem iného prejavili aj rýchlym zvýšením deficitu a verejného dlhu.
Čo s tým a ako z toho von, to je teda veľmi aktuálna a legitímna otázka. Technicky vzaté je to jednoduché – tak ako nám deficit v roku 2021 narastie znížením príjmov a zvýšením výdavkov, od roku 2022 by sme ho mohli a mali znižovať zvýšením príjmov a znížením výdavkov. Zníženie výdavkov je však problematické z viacerých dôvodov. Rýchlo sa výdavky dajú znížiť len veľmi nepopulárnymi plošnými opatreniami, ako je napríklad zmrazenie rastu platov vo verejnom sektore. Zníženie neproduktívnych výdavkov, plytvania a korupcie je síce populárne, ale neľahké riešenie, ktoré vyžaduje čas a reformy.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.