Téma .týždňa: Bez vĺn?
.týždeň + .témy + .témaDlhé teplé dni priniesli víziu bezpandemického leta. Tak stopercentne corona-free síce nebude, ale pozrime sa s odborníkmi na čísla a trendy a povedzme si pravdu: aké obdobie máme pred sebou?
Dlhé teplé dni priniesli víziu bezpandemického leta. Tak stopercentne corona-free síce nebude, ale pozrime sa s odborníkmi na čísla a trendy a povedzme si pravdu: aké obdobie máme pred sebou?
So spolupracovníkmi založil portál Dáta bez pátosu, aby upozornil na to, že pandémiu treba vidieť cez fakty, dáta a stratégie. Krátko pred letom máme celkom slušnú bázu zaočkovaných, hovorí dátový analytik Ivan Bošňák. Znamená to, že ani jeseň nebude už zlá?
Ivan Bošňák: Začnime z optimistického konca. Keď pozrieme na počty PCR testov infikovaných, tak Slovensko zo všetkých krajín Európy určite patrí do top trojky s minimom nových pozitívnych. Dostali sme sa na veľmi nízke čísla. Pri porovnávaní všetkých krajín zostaňme pri PCR – hoci je pravda, že dnes už testujeme pomerne málo. Špičku sme mali na Tri krále, 3 200 ľudí denne z PCR testov. Dnes sme na stovke – troch percentách. Za celý mesiac máme toľko prípadov ako vtedy za 1 deň. Nikto na Slovensku by ani v marci netipoval, že do júna sa dostaneme na dnešné nízke čísla – porovnateľné s tým, čo tu bolo v septembri minulý rok.
Je to mega nízke číslo a ešte musíme povedať, že na Slovensku vidíme veľké regionálne rozdiely. Máme červený okres Myjava a Kysucké Nové mesto, potom zelené okresy, tých je dnes šesť, budúci týždeň ich bude možno pätnásť. Ale aj pri tých nízkych číslach máme rozdiely, ktoré sú desaťnásobné. Myjava má dnes desaťkrát viac infikovaných ako zelené okresy, niektoré majú dokonca nulu.
Respiračný vírus má tú vlastnosť, že po zasiahnutí veľkej časti populácie už potom nemá koho zasiahnuť, dnes sú zelenými okresy, ktoré boli druhou vlnou značne zasiahnuté. My máme na korona.gov.sk 750-tisíc registrovaných infikovaných – to sú tí, ktorí mali pozitívne testy. Virológovia, ktorí sa venujú vírusom a aj štatistikám, hovoria, že treba hovoriť o dvoj- až trojnásobnom skutočnom počte infikovaných, väčšina bez symptómov. To sú šialené čísla a na Slovensku si vírusom možno prešlo 1,5 milióna ľudí, alebo aj viac.
Premorenie je terminus technicus, keď sa použije, akoby sme hovorili, že už viac infekcií nemôže byť. Takže nie, povedzme, že je to zamorenie. Vírus Slovensko zamoril, ale regionálne rozdiely boli významné. Bratislava nikdy nebola postihnutá tak silno ako Kysuce, Orava, Nitra, Horné Považie. Niektoré okresy či kraje sa silnému zamoreniu vyhli, v niektorých zasiahol vírus veľmi veľkú časť obyvateľstva.
No ono to nezasiahlo všetkých. Mnohí ľudia sa skutočne izolovali, zavreli sa doma, zostali na home office. Mnohých ľudí izolovali v DSS a v domovoch, zavreté boli všetky školy. Okrem toho bolo zlé počasie, jar bola studená, nezačali sme „šantiť“ vonku. Prešli si tým mobilní ľudia, ich domácnosti, blízke okolie, príbuzní. Krajina bola rozdelená na dve skupiny ľudí. Na konci druhej vlny, po dlhom lockdowne, obmedzení fyzických (sociálnych) kontaktov a pri zavretí hraníc, sme sa dopracovali k tomu, čo sme mali spraviť regionálne na začiatku druhej vlny. Obmedzili sme šírenie na dostatočne dlhý čas niekoľkých týždňov. To spôsobilo, že sme zo špičky vedeli zísť dole. Plus, veľmi pomohla ešte jedna vec – a to hovorím so slzami v očiach.
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.