pri hodnotení prvej polovice koaličného vládnutia treba priznať, že to bolo objektívne mimoriadne náročné obdobie. Vláda nastupovala spolu s pandémiou porovnateľnou so španielskou chrípkou po konci prvej svetovej vojny. A do druhej polovice vstupuje v čase medzinárodnej agresie porovnateľnej so začiatkom druhej svetovej vojny. To by bolo veľa aj na osobnostne vynikajúcu vládu. Tak čo sme počas týchto ťažkých dvoch rokov mohli čakať od partie ľudí, z ktorých viacerí sa v ministerských kreslách ocitli viac-menej nedopatrením?
Jednu svoju kvalitu nám táto vládna koalícia ukázala okamžite po jej vzniku a stála ju podstatnú časť dôvery. Dlhé mesiace sme mohli pozorovať osobnostnú neschopnosť Igora Matovičova viesť vládu a krajinu. On, ktorý pomohol vyhrať voľby, pomohol vzápätí prehrať dôveru. Jeho povaha takmer všetky dôležité veci famóznym spôsobom zhoršovala. Za všetky príklady uveďme len manažovanie druhej vlny covidu. Drahé plošné testovanie nevhodnými testami, nákup neschválenej ruskej vakcíny a svetové prvenstvo v počte mŕtvych – to je skóre Igora Matoviča. V porovnaní s ním sú Hegerove slabiny menej viditeľné aj menej škodlivé. Na premiéra v dvojitej kríze je síce málo výrazný, no keďže nie je sebastredný, dobrým veciam zbytočne neškodí. Už to je v koalícii veľké plus, tým je však o nej povedané mnohé.
PAVEL NEUBAUER/TASR21. marec 2020, Bratislava: Lídri politických strán po podpise koaličnej zmluvy. Premiérom sa stal Igor Matovič. Po chaotickom vládnutí ho neskôr nahradil jeho stranícky kolega Eduard Heger.
Táto vláda vznikla na boji s mafiánskym štátom a sama si k tomu pridala prívlastok reformná. Po dvoch rokoch je
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.