1
31. december 1992 bol posledným dňom Českej a Slovenskej federatívnej republiky. Nič ho nemohlo charakterizovať lepšie ako posledné minúty roka na spoločnej televíznej obrazovke. Tesne pred polnocou vystúpili na rozlúčku predseda federálnej vlády Josef Stráský a predseda Federálneho zhromaždenia Michal Kováč. Michal Kováč vo svojom príhovore s uspokojením skonštatoval, že vznik dvoch samostatných štátov „zabránil potenciálnemu konfliktu v strednej Európe“. Zároveň zopakoval známu formulku Václava Klausa, keď povedal, že štát „sme rozdelili civilizovane a demokraticky, vychádzajúc v ústrety národno-emancipačnému procesu Slovenska“.
O polnoci sa televízne obrazovky rozdelili tak ako celý štát. Televízna samostatnosť Slovenskej republiky sa začala slovenskou hymnou, už doplnenou o druhú slohu: „To Slovensko naše dosiaľ tvrdo spalo / ale hromy blesky / priviedli ho k tomu / aby sa prebralo.“
Ako sa preberalo samostatné Slovensko k realite? Ako kombinácia triumfalizmu a obavy z toho, čo bude.
Podľa protokolu vyzeral program osláv v hlavnom meste Slovenskej republiky v Bratislave nasledovne:
31. 12. 1992 sa medzi 19.30 až 22.30 konalo v hoteli Bôrik stretnutie predstaviteľov politického a verejného života s manželkami. Na Bôriku panovala nervózna atmosféra. Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Milan Kňažko sa objavil asi na pol hodinu a zmizol. Kontúry jeho črtajúceho sa konfliktu s Vladimírom Mečiarom nemohla zastrieť ani slávnostná chvíľa. Predseda Slovenskej národnej rady Ivan Gašparovič sa prakticky nerozprával s predsedom slovenskej vlády Vladimírom Mečiarom a komunikoval s ním prostredníctvom ministra kultúry Slobodníka. Nálada na bode mrazu vyplývala z neistoty ešte aj v tejto chvíli, ako to všetko dopadne. Osnovatelia nového štátu si ešte stále celkom nedôverovali... Jediný, kto šíril dobrú náladu a optimizmus, bol podpredseda vlády Roman Kováč. To ešte netušil, čo ho čaká o niekoľko mesiacov.
O 23.55 sa predstavitelia politického života objavili na tribúne na Námestí SNP. O 23.59 sa symbolicky spustila vlajka ČSFR z playbacku z Hradu; rovnako symbolicky sa spustila vlajka ČSFR na námestí SNP. O 00.00 zazneli zvony a z playbacku sa spustil ohňostroj. O 00.00 prebehlo z playbacku vztýčenie vlajky na Hrade a naživo vztýčenie vlajky Slovenskej republiky na Námestí SNP. Hromami a bleskami zaznela hymna Slovenskej republiky. O 00.03 zazneli delostrelecké salvy z Petržalky. O 00.05 z veľkoplošnej obrazovky na budove banky prehovoril z playbacku ako prvý Ivan Gašparovič, ktorý pritom stál v reáli skromne za tribúnou. Ako prvý sa objavil na tribúne s príhovorom Vladimír
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.