Téma .týždňa: Kríza hodnoty či hodnôt?
.týždeň + .témy +Netreba mať ekonomické vzdelanie, aby sme vnímali, že peniaze strácajú na hodnote. Ich hodnota je prepojená s našimi hodnotami: s nárokmi a ochotou tieto nároky prehodnocovať. Vieme to?
Netreba mať ekonomické vzdelanie, aby sme vnímali, že peniaze strácajú na hodnote. Ich hodnota je prepojená s našimi hodnotami: s nárokmi a ochotou tieto nároky prehodnocovať. Vieme to?
Súčasná inflácia ničí naše peniaze. Ak bol dlhé roky inflačný cieľ dve percentá, dnes je v celej EÚ inflácia dvojciferná – na Slovensku viac ako trinásťpercentná, v Česku osemnásť, v Maďarsku dokonca cez dvadsať percent. Prečo sa takto ochudobňujeme?
okrem plazivo postupujúcej inflácie sa v poslednom čase dejú aj prudké zmeny vo forme pádu veľkých bánk. Minulý týždeň to bola Silicon Valley Bank, tento týždeň Credit Suisse. Máme sa obávať ďalších kolapsov? Ide len o ojedinelé prípady, alebo vidíme začiatok domino efektu? A ako to pocítia naše peňaženky?
Odpovede na podobné otázky očakávame od ekonómov. A aj sa tých odpovedí od nich dočkáme, akurát, že nie vždy sú zrozumiteľné. Často dokonca akoby platila akási zvláštna nepriama úmernosť, že čím sú tie odpovede učenejšie, tým menej sú zrozumiteľné. Prečo je to tak?
Vysvetlenia môžu byť v zásade dve. Podľa jedného vie ekonómia spoľahlivo vysvetliť skoro všetko, ale ide o zložitú vedu, ktorej sa nedá rozumieť bez mnohoročného štúdia. Podľa tohto vysvetlenia
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.