keď vznikalo Československo, okrem národného princípu v ňom bola prítomná aj polemika o zmysle českých dejín. Bolo v tom niečo utopické, ale dodávalo to štátu istú hĺbku. Slovensko vtedy nebolo na niečo podobné pripravené, takže peroutkovské diskusie o budovaní štátu tu nemali veľký ohlas. Ale keďže sme boli súčasťou Československa, civilizačné presahy českej štátnej ambície menili aj Slovensko.
Budovanie slobodného a prosperujúceho Československa tragicky ukončila druhá svetová vojna. Počas nej sa na Slovensku znovu presadil princíp prežitia. Argument, že ak sa nepodriadime hitlerovskému Nemecku, stratíme štát, bol široko prijatý a nadlho zdeformoval slovenské myslenie. Štát sa tu dodnes chápe ako niečo, čo má zmysel samo osebe, bez ohľadu na obsah.
Povojnový pád Československa do ruskej sféry vplyvu a Moskvou podporený nástup komunistov naše uvažovanie o štáte ešte viac skazili. Boli sme neslobodnou krajinou, no na Slovensku sa riešilo ako uskutočniť česko-slovenské vyrovnanie. Ešte aj po okupácii v roku 1968 sa slovenská elita tešila z formálneho posilnenia slovenských kompetencií, akoby na nich v totalitnom okupovanom štáte záležalo najviac. Idea, že republika má zmysel sama osebe, sa posilňovala.
BETTMANN/GETTY IMAGES26. október 1918 Filadelfia, USA: T. G. Masaryk v čase podpísania Deklarácie spoločných cieľov nezávislých stre- doeurópskych národov dva dni pred vznikom ČSR. Civilizačné presahy českej štátnej ambície menili aj Slovensko.
Po páde komunizmu v roku 1989 sa na krátke dva roky Slovensko vrátilo k
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.