údelom malých štátov, sídliacich na okrajoch civilizačných celkov, býva istá periférnosť. Je to dané geografiou, ekonomikou, vojenskou silou, ale najmä pochopením svojej roly. Slobodný štát, ktorý je veľmocou, vníma svoju úlohu pri zadržiavaní komunizmu vo Vietname, pri boji s terorizmom alebo pri riešení migračnej krízy inak, než malý slobodný štát na okraji. Ten druhý má komfort menšej zodpovednosti za konkrétne riešenie, a súčasne diskomfort pridávania sa k rozhodnutiam veľkých.
Ale táto objektívna periférnosť neznamená bezvýznamnosť. Aj malé štáty občas prichádzajú s inšpiratívnymi riešeniami (ako Nový Zéland s rovnou daňou alebo Chile s dôchodkovou reformou), alebo dokonca s prelomovými geopolitickými riešeniami (ako Izrael vo svojich víťazných vojnách o svoju existenciu). Mimochodom, v Československu s jeho rýchlou transformáciou po Novembri 1989 a na Slovensku s jeho reformami po porážke mečiarizmu sme si to tiež výdatne zažili.
americký sen po slovensky
Ešte menšia závislosť úspechu od veľkosti a sily vlastnej krajiny existuje v slobodnom svete na úrovni jednotlivcov. Americký sen, teda opakovaný príbeh o priepustnosti spoločenských vrstiev v prospech tvorivých a pracovitých ľudí, nie je obmedzený na územie USA. V slobodnom svete je kľúčový talent, nápad a odhodlanie, nie veľkosť vlastného štátu – Nokia, Jágr či ESET by o tom vedeli rozprávať.
JAKUB JULÉNY/SITA31. máj 2023, Bratislava: Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a predseda vlády Slovenska Ľudovít Ódor počas stretnutia na medzinárodnej konferencii Globsec 2023 Bratislava Forum.
ako to súvisí s Globsecom?
Veľmi priamo. Globsec nemá za sebou kanadskú či nemeckú silu ako podobné konferencie v Halifaxe a Mníchove a ani geograficky nie je top destináciou sveta. Je „len” dobrým nápadom zopár mladých ľudí, ktorí za ním tvrdohlavo šli. Až tak tvrdohlavo, že napriek malému Slovensku a najmä malosti našich pomerov to dotiahli až na svetovú úroveň. Globsec je dnes svetová značka, ktorú by mali rady všetky okolité krajiny. Je prakticky isté, že ak by slovenské pomery po voľbách vytlačili Globsec ako nepriateľa štátu, okamžite by mu vytvorili domov Rakúsko či Česko.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.