otázka, či Slovensko patrí na Západ alebo na Východ, je trochu mätúca. Lebo ak si jasne nezadefinujeme, čo myslíme pod oboma pojmami, neprídeme k rozumnej odpovedi.
najskôr teda pár vyjasnení.
Ak hovoríme v súvislosti so Slovenskom o Západe a Východe, nemyslíme tým dve duchovné tradície, z ktorých prvá zdôrazňuje rozum a čin a druhá dušu a mystiku. Tieto dve tradície sa geograficky naozaj nachádzajú na osi Západ – Východ, medzi nimi však nie je ani mocenská, ani geopolitická rivalita. Obe tieto duchovné tradície sa, naopak, pri hľadaní pravdy dopĺňajú a navzájom inšpirujú. Priraďovať dnešné materialistické Rusko k duchovnej hĺbke východnej tradície je preto prvý omyl celej diskusie.
Druhým častým omylom je geografické delenie sveta na západ a východ. Austrália, Nový Zéland, Južná Kórea či Japonsko sú geograficky východ, no usporiadaním svojich spoločností Západ. Vyvodzovať z geografickej polohy Slovenska jeho blízkosť k Východu je preto druhý omyl našej diskusie.
Tretím najčastejším omylom je, naopak, automatické priradenie Slovenska k Západu na základe toho, akými výrobkami, technológiami a spotrebnou kultúrou disponujeme a žijeme. Áno, naše mobily, internet, doprava, móda či masová kultúra pochádzajú v drvivej väčšine zo Západu. Ale ako vidno z politického vývoja u nás či v Maďarsku, nič z toho nás neurobilo jasne ukotveným členom západnej civilizácie.
čo je Západ a čo Východ?
Spor o to, kam Slovensko patrí, je stále dramatickejší. Ale nie je to spor o formu duchovnosti, geografickú prináležitosť, technológie či spôsob obliekania. A o čo teda?
Je to trojitý spor o slobodu, cenu ľudského života a
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.