pred viac ako 90 rokmi Franklin Delano Roosevelt skúmal dôsledky veľkej hospodárskej krízy. Poukázal na jednu z jej príčin: vysoké clá priviedli Ameriku na „cestu do záhuby“, pretože vyvolali odvetné opatrenia a zastavili investície. Bola to bolestivá lekcia a trvalo desaťročia vytrvalého celosvetového úsilia, vedeného Amerikou s cieľom znížiť clá a podporiť tak rozkvet obchodu. Z nášho pohľadu v roku 2025 by mali byť nebezpečenstvá protekcionizmu stále úplne jasné. Je tragické, že ak Donald Trump dosiahne svoje, Amerika riskuje, že zopakuje svoje chyby z minulosti.
Nie je isté, ako ďaleko Trump v rámci svojho druhého funkčného obdobia skutočne zájde. Investorom aj diplomatom sa uľavilo, že v prvý deň svojho návratu do funkcie upustil od zavedenia všeobecných ciel na všetok dovoz. Nemýľte sa však: muž, ktorý vyhlásil, že clo je najkrajšie slovo v slovníku, je odhodlaný zvýšiť ochranu. Clá považuje za jednoduchý nástroj na dosiahnutie viacerých cieľov: zníženie obchodného deficitu Ameriky, obnovenie jej výrobnej sily a generovanie príjmu pre vládu. V každom prípade sa mýli.
Už Trumpovo balansovanie na poli ciel počas jeho prvého funkčného obdobia ukazuje, že tieto clá nijako neprispeli k zníženiu amerického obchodného deficitu. Jedným z dôvodov je, že pri uplatňovaní ciel má dolár tendenciu posilňovať. Prvotným účinkom ciel je zníženie amerického dopytu po dovážaných tovaroch, čo vedie k menšiemu dopytu po zahraničných menách. Keď sa však predáva menej dolárov, hodnota zelenej bankovky sa zvyšuje, čo následne znižuje globálny dopyt po americkom vývoze. Výsledkom je, že aj keď Američania nakupujú menej od zvyšku sveta, menej mu aj predávajú.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.