Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

The Economist: Arktída – zmena klímy a obrovské ekonomické príležitosti

.the Economist .the economist

Pre polárne medvede aj pre kurzy cien komodít môže byť planéta bez ľadovej čiapky tragédiou. Arktída sa otepľuje štyrikrát rýchlejšie, než je celosvetové tempo, takže ľad sa každý rok zmenší o oblasť veľkosti Rakúska. Od 80. rokov 20. storočia klesol objem ľadu o 70 % alebo viac. Prvý deň bez ľadu v Arktíde môže nastať pred rokom 2030.

The Economist: Arktída – zmena klímy a obrovské ekonomické príležitosti
ERETMOCHELIS/GETTY IMAGES Medzi lákadlá Arktídy patria komodity či perspektíva lepšej prepravy po oteplení.

otepľovanie Arktídy by však zároveň malo priniesť obrovské dividendy. Ustupujúci ľad vytvorí skratky pre prepravu. Námorný prístup a topiace sa ľadovce uľahčia ťažbu nerastov práve v čase, keď svet túži po arktickom geologickom bohatstve. Otepľovanie vôd môže prilákať hordy rýb. To môže dramaticky ovplyvniť svetový obchod, energetiku a geopolitiku. Táto vyhliadka už odštartovala prílev diplomatov a ťažobných pracovníkov. V decembri Čína vytvorila svetový rekord, keď oznámila spustenie nákladnej lode s výtlakom 58 000 ton určenej pre polárne oblasti. Istý politik v červenej čiapke spomína obsadenie Grónska. Popri príležitostiach sú tu však o nič menšie prekážky. Minulý mesiac Nórsko pozastavilo plány na hlbokomorskú ťažbu; ustali aj snahy Ruska. Je to, čo ponúka Arktída, využiteľné? A v časovom horizonte?

Jednou výhodou, ktorá je už aktuálna, sú väčšie úlovky. Niektoré druhy, napríklad krab snežný a aljašský losos kráľovský, bojujú s podmienkami v teplejšej, mierne okyslenej vode. A medzinárodná dohoda obmedzila rybolov na šírom mori. Viac než trochu to však vyvažuje fakt, že druhy z južných a miernych vôd, vrátane tresky atlantickej, sa presúvajú do oblastí, ako sú Barentsovo a Beringovo more. Voda bohatá na živiny azda pomôže aj rýchlejšiemu rastu populácie, kým ustupujúci ľad otvára nové oblasti a predlžuje rybárske sezóny. Makrely sa z Grónska až do roku 2011 nevyvážali. A v roku 2014 už predstavoval tento druh rýb 23 % exportných príjmov ostrova.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite