Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

The Economist: Nemecké podnikanie dusia vysoké náklady a byrokracia

.the Economist .the economist

Mnohí šéfovia pochybujú, že blížiace sa voľby to zmenia. Na prehliadke rozsiahleho výrobného areálu spoločnosti SKW Stickstoffwerke Piesteritz, najväčšieho nemeckého výrobcu amoniaku neďaleko Wittenbergu, hovorca spoločnosti ukazuje na obrovský žltý ventil.

The Economist: Nemecké podnikanie dusia vysoké náklady a byrokracia
MAJA HITIJ/GETTY IMAGES Mnohí šéfovia nemeckých firiem pochybujú, že sa ich situácia po voľbách výrazne zlepší, ale veria, že akákoľvek koalícia s Friedrichom Merzom bude lepšia ako predošlá.
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
1x

„bežne odtiaľto pochádzajú približne 2 % nemeckej priemyselnej spotreby zemného plynu,“ hovorí. Minulý mesiac však SKW zatvorila jednu z dvoch prevádzok na výrobu amoniaku v areáli a výrazne znížila výrobu hnojív.

„Gasumlage nás zabíja,“ hovorí Petr Cingr, český generálny riaditeľ SKW, odvolávajúc sa na nemecký vládny poplatok za plyn. (Spoločnosť so 110-ročnou tradíciou vlastní český konglomerát Agrofert.) Poplatok, ktorý bol zavedený v roku 2022 na pokrytie nákladov vlády na naplnenie strategickej rezervy krajiny po ruskej invázii na Ukrajinu, sa začiatkom tohto roka zvýšil o 20 % na 2,99 EUR (3,10 USD) za megawatthodinu. Pán Cingr tvrdí, že jeho firma platí za zemný plyn desaťkrát viac ako ruskí výrobcovia hnojív, s ktorými si stále konkurujú, a sedemkrát viac ako americkí rivali – a plyn tvorí 90 % výrobných nákladov. Jeho cena spolu s vysokými mzdovými nákladmi v Nemecku a certifikátmi CO2, ktoré musí SKW nakupovať na kompenzáciu svojich emisií, znamenajú, že spoločnosť už nemôže dosiahnuť ani bod zvratu.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite